PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejski banknot na podwójny jubileusz

  • PAP    9 września 2011 - 18:55

Emisją pamiątkowego banknotu miejskiego o symbolicznym nominale „15 Łuczniczek” uczci Bydgoszcz 160-lecie kolei w Bydgoszczy oraz 150-lecie otwarcia warszawsko-bydgoskiej drogi żelaznej.
Banknot zadebiutuje podczas sobotniej Bydgoskiej Nocy Muzealnej.

„Oficjalnej prezentacji banknotu w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy będzie towarzyszył pokaz historycznych papierowych pieniędzy zastępczych Bydgoszczy oraz współczesnych bonów miejskich i dukatów lokalnych ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Muzeum pokaże m.in. unikalny medal pamiątkowy Otwarcie drogi żelaznej warszawsko-bydgoskiej zaprojektowany przez belgijskiego medaliera Roberta Michaux i wybity w 1862 r.” – powiedział w piątek rzecznik prezydenta Bydgoszczy Piotr Kurek.

Banknot miejski, sygnowany herbem miasta, podpisem prezydenta Rafała Bruskiego oraz specjalnym herbowym hologramem, wyemitowany został w limitowanym nakładzie 2 tys. sztuk. „Przy jego produkcji zachowano profesjonalne zasady ochrony przed fałszowaniem, stosowane w drukach banknotowych i bankowych, a do druku użyto tzw. chronionego papieru wartościowego, niedostępnego w normalnej sprzedaży” – wyjaśnił rzecznik.

Papier ma charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna widoczne w świetle dziennym oraz świecące w promieniach ultrafioletowych. Na obu stronach bonu drukowane są gilosze – ornamenty o wzorze złożonym z wielu linii krzywych, stanowiące trudne do podrobienia tło.

Bony bydgoskie są numerowane od 1 do 2 tys., a dodatkowym ich zabezpieczeniem jest jednostronnie nadrukowane symboliczne godło kolejowe, niewidoczne gołym okiem, a świecące w promieniach UV. Przed uszkodzeniem banknot chroni dekoracyjna obwoluta.

„15 Łuczniczek”, podobnie jak emitowane wcześniej banknoty tego typu oraz dukaty lokalne, to walor numizmatyczny stanowiący atrakcyjną pamiątkę kolekcjonerską. Nazwa nawiązuje do posągu autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Ferdynanda Lepckego „Łuczniczka”, który jest jednym z symboli Bydgoszczy.

„Bydgoski bon nie jest zastępczym pieniądzem lokalnym. W Polsce jedynym emitentem pieniędzy – zarówno monet, jak i banknotów – jest Narodowy Bank Polski” – zastrzegł Piotr Kurek.

W lipcu 1851 r. do Bydgoszczy dotarł pierwszy pociąg Pruskiej Kolei Wschodniej mającej połączyć Berlin z Królewcem i Kłajpedą. Oficjalnego otwarcia nowej drogi żelaznej dokonał cesarz Prus Wilhelm IV, a podczas głównych uroczystości przed budynkiem bydgoskiego dworca wystąpił śpiewając po polsku chór ludowy z Kujaw w strojach regionalnych.

W 1861 r. z inicjatywy władz pruskich rozpoczęła się budowa Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, która miała połączyć północne Niemcy z Rosją. Po pruskiej stronie powstał odcinek Bydgoszcz–Toruń, a po rosyjskiej odcinek z Aleksandrowa Kujawskiego do Kutna i Łowicza, gdzie linia łączyła się z Koleją Warszawsko-Wiedeńską.

Bydgoszcz stała się ważnym ośrodkiem komunikacji kolejowej w regionie. Powstała tutaj Dyrekcja Kolei Wschodniej, która w 1894 r. zarządzała siecią dróg żelaznych na ogromnym obszarze od Berlina po Białystok i Kłajpedę i była jedną z pierwszych tego rodzaju instytucji na świecie.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.