PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkam Tu! 2016: Najlepsze projekty z nagrodami

 • MN    20 maja 2016 - 17:45
Mieszkam Tu! 2016: Najlepsze projekty z nagrodami
Przedstawiciele Rudy Śląskiej z nagrodą za projekt „Obwodowa trasa rowerowa”

To była druga gala konkursu „Mieszkam Tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”. Podobnie jak rok temu, nagrody i wyróżnienia przyznano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a uroczystość została poprzedzona panelem dyskusyjnym poświęconym tematyce budżetów partycypacyjnych.
W tegorocznej edycji konkursu oddano ponad 50 tys. głosów na 30 nominowanych pomysłów. Pierwszą nagrodę jury konkursowego w kategorii samorządowej zdobył projekt „Obwodowa trasa rowerowa”, który zrealizowano w Rudzie Śląskiej. To trasa łącząca dzielnice miasta o długości 30 km, której koszt wyniósł 1 mln zł. 

– Powtarzam jak mantrę, że Ruda Śląska to nietypowe miasto, bo nie ma centrum, więc jest stworzone wręcz do tego, aby powstała sieć porządnych dróg rowerowych – mówiła inicjatorka projektu Ewa Chmielewska podczas odbierania nagrody.

– Czasem na rowerze można się szybciej poruszać niż samochodem. Trasa nie jest jeszcze skończona, ale prace przy niej na pewno będą kontynuowane - dodała.

Kolejną nagrodę, tym razem w kategorii społecznej, czyli projektów zgłaszanych przez mieszkańców, otrzymał pomysł „Wyspy lęgowe dla ptactwa Kamionki Bolko w Opolu”. Celem projektu było ratowanie piskląt kilku różnych gatunków ptaków wodnych na wyrobisku Bolko I w Opolu.

- Dziękujemy organizatorom kongresu, wszystkim biorącym udział w konkursie i władzom Opola za zrobienie budżetu obywatelskiego. Zachęcamy stąd wszystkich, aby zgłaszali swoje projekty obywatelskie, bo to sposób aby spełniać swoje potrzeby – mówili inicjatorzy projektu.

Jury przyznało jedną nagrodę specjalną za wspólne zgłoszenie przez mieszkańców i władze samorządowe projektu „Rewitalizacja Stawu Brodowskiego i okolicznych terenów” w Szczecinie. W ramach projektu wartego prawie 4,5 miliona złotych staw zyskał zupełnie nowe oblicze. Przez mieszkańców określany jest teraz jako jedne z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie.

Autorzy projektu podkreślali podczas odbierania nagrody, że pomysł na niego zrodził się długo przed zeszłorocznym budżetem obywatelskim. Rewitalizacja stawu to inicjatywa zarówno społeczna, jak i samorządowa.

Druga nagroda jury konkursowego w kategorii społecznej powędrowała do autorów projektu „Asystent seniora i osoby niepełnosprawnej” z Poznania. Zakłada on połączenie centrum teleopieki i opieki medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i wsparcia wolontariuszy oraz pomocy sąsiedzkiej skierowanej do seniorów. Usługi teleopiekuńcze zapewniać będzie gdyńska Fundacja Niezależni.

- Był to dla mnie duży zaszczyt, żeby uczestniczyć w tym projekcie. Połączyliśmy siły poznańskie i gdyńskie – mówił podczas gali Marek Wojda, z Fundacji Niezależni. – W Europie Zachodniej od dziesiątek lat teleopieka jest powszechnym rozwiązaniem. W Polsce cały czas jest to traktowane jako innowacja. Wkrótce mieszkańców Trójmiasta będziemy się starać objąć tym projektem - zaznaczył.

Pierwsza nagroda internautów i wyróżnienie jury konkursowego przypadło projektowi „Astrobaza w Radomiu”. Jest to niewielkie obserwatorium kosmiczne, w którym codziennie organizowane są zajęcia dla uczniów Radomia i regionu, a także mieszkańców miasta. Tylko w lutym i marcu, tuż po uruchomieniu, Astrobazę odwiedziło 1200 osób.

Przedstawiciele prezydenta miasta dziękowali za wręczoną nagrodę i podkreślali, że projekt w trakcie realizacji był cały czas konsultowany z mieszkańcami , dzięki czemu osiągnięto dobry efekt.

Druga nagroda internautów trafiła do pomysłodawców projektu "Kazimierskie murale historyczne w Krakowie”. Projekt dotyczył pokazania twarzy osób, które związane były z krakowskim Kazimierzem na arkadach muru przy ul. Józefa 17. Znalazły się tam podobizny Króla Kazimierza Wielkiego, jego oblubienicy Esterki, architekta Karola Knausa, Heleny Rubinstein – Cesarzowej piękna” a także cesarza Józefa II.

Jury nagrodziło także wyróżnieniem projekt „Usiądź na Starowiejskiej – premiera małej architektury na najstarszej ulicy Gdyni”, doceniając nową formułę na odzyskanie dla pieszych przestrzeni śródmiejskich ulic.

Wszyscy uczestnicy nagrodzeni w konkursie zapozowali do wspólnej fotografii i zapewnili, że to nie jest ich ostatnie słowo, jeśli chodzi o ciekawe inicjatywy w ramach budżetu obywatelskiego.

"Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto" to jedyny taki ogólnopolski konkurs. Organizuje go Portalsamorzadowy.pl we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.