PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy 41 miast i gmin woj. śląskiego za utworzeniem metropolii

  • PAP/MIW    12 maja 2017 - 17:05
Mieszkańcy 41 miast i gmin woj. śląskiego za utworzeniem metropolii
Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim podpisał w kwietniu Andrzej Duda. (fot. PTWP / M.WrońskI)

Mieszkańcy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych za ich włączeniem do powstającej tam metropolii – poinformował w piątek (12.05) Górnośląski Związek Metropolitalny.
• Najwcześniej, 11 kwietnia, konsultacje rozpoczęły się w Sosnowcu - najpóźniej, 28 kwietnia, w Wyrach.

• Uchwały wszystkich miast zbierze katowicki samorząd, a potem przekaże je do GZM.

• Organizacja ta w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie związku metropolitalnego, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni.

 

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach 4 kwietnia. Po spełnieniu przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku.

Jedną z nich są konsultacje społeczne. Orientacyjny harmonogram działań związanych z tworzeniem metropolii zakłada, że samorządy powinny były zdecydować o konsultacjach do 12 kwietnia, a związany z tym proces przeprowadzić do połowy maja.

Jak poinformował w piątek zrzeszający największe miasta regionu Górnośląski Związek Metropolitalnego (który uczestniczy w procesie tworzenia metropolii, a po rozpoczęciu jej działalności ma przestać istnieć), zakończone już konsultacje objęły 41 zainteresowanych miast i gmin; we wszystkich mieszkańcy byli za metropolią.

Czytaj : Śląskie miasta i marszałek oddadzą metropolii więcej niż się wydaje?

W trakcie konsultacji zbierane były odpowiedzi na pytanie: "Czy jest Pani/Pan za wejściem swojego miasta/gminy w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim?"

Mieszkańcy mogli głosować: listownie, mailowo; ustawiane były specjalne skrzynki w urzędach gmin i np. domach kultury czy bibliotekach. W niektórych miastach głosowano też elektronicznie na stronach internetowych (np. w Gliwicach i Katowicach), a w innych (np. w Chorzowie) formularze zbierali ankieterzy.

Najwcześniej, 11 kwietnia, konsultacje rozpoczęły się w Sosnowcu - najpóźniej, 28 kwietnia, w Wyrach. Tam oraz w Bojszowach zakończyły się najpóźniej, czyli 11 maja. Łącznie w 41 gminach głosowało blisko 12,5 tys. osób - średnio za metropolią opowiedziało się 90 proc. uczestniczących w konsultacjach. Ani jeden głos sprzeciwu nie padł w Bieruniu, Chełmie Śląskim, Knurowie i Świętochłowicach.

Po zakończeniu konsultacji radni podejmują obecnie uchwały o przystąpieniu ich miast i gmin do związku metropolitalnego. Sesje w tej sprawie zaplanowano w 41 gminach pomiędzy 27 kwietnia, a 24 maja.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.