PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Brzegu chcą referendum w sprawie budowy więzienia

  • PAP/MIW    9 kwietnia 2018 - 17:42
Mieszkańcy Brzegu chcą referendum w sprawie budowy więzienia
Więzienie mogłoby przyjąć do półtora tysiąca osadzonych (fot. pixabay.com)

Komitet referendalny zebrał trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego w Brzegu (Opolskie) - poinformował w poniedziałek (9.04) poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15).
Sprawa dotyczy planowanej kosztem pół miliarda złotych budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Projekt nowoczesnego więzienia mogącego przyjąć do półtora tysiąca osadzonych, z halami produkcyjnymi, który ma powstać w Brzegu, przedstawił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak uważa, że inwestycja jest szansą na zwiększenie aktywności lokalnych firm, a poprzez podatki w znaczący sposób wzbogaci kasę miasta.

Przeciw budowie opowiedziała się grupa mieszkańców osiedla, w sąsiedztwie którego ma powstać nowe więzienie. Ich zdaniem jego powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych obniży ich wartość oraz zdecydowanie pogorszy komfort życia mieszkańców. Protestujący poddali pod wątpliwość także potencjalne korzyści ekonomiczne dla miasta wynikające z powstania nowego więzienia. Po kilku burzliwych sesjach rady miasta, w Brzegu zawiązał się komitet referendalny, którego pełnomocnikiem został poseł Grabowski.

- Zebraliśmy już ponad trzy tysiące podpisów. Wydaje nam się, że to wystarczająca liczba do ogłoszenia referendum. Niestety, do tej pory pan burmistrz nie odpowiedział nam na pytanie, jaki próg musimy przekroczyć. Żeby uniknąć sytuacji, gdy nagle dowiemy się, że zabrakło nam kilkudziesięciu podpisów, jeszcze w tym tygodniu za pośrednictwem jednego z radnych skieruję do rady miasta projekt uchwały referendalnej. Nie wiem, co zdecydują radni, ale uważam, że mieszkańcy mają prawo do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie dotyczącej ich wszystkich - powiedział poseł.

Zdaniem Grabowskiego, obecna sytuacja jest wynikiem braku rzetelnej informacji na temat wszystkich aspektów powstania i funkcjonowania nowego więzienia.

- Mamy obietnice i mnóstwo niedomówień oraz wątpliwości. Nie jestem przeciwny budowie nowoczesnych zakładów karnych. Jednak uważam, że powstanie takich obiektów powinno być poprzedzone rzetelną akcją informacyjną i konsultacjami społecznymi - uważa poseł.

W wypowiedziach medialnych burmistrz Brzegu broni idei budowy nowego więzienia, jednak zapewnia, że uszanuje każdy wynik ewentualnego referendum. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.