PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Drawska przeciw włączeniu Ostrowic do ich miasta

  • KDS    25 października 2017 - 10:50
Mieszkańcy Drawska przeciw włączeniu Ostrowic do ich miasta
Mieszkańcy Drawska Pomorskiego niemal jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko włączeniu Ostrowic (fot.drawsko.pl)

Dokładnie 98,36 proc. mieszkańców biorących udział w konsultacjach społecznych na temat przyłączenia do Drawska Pomorskiego gminy Ostrowice jest przeciwnych temu rozwiązaniu.
Konsultacje z mieszkańcami Drawska Pomorskiego trwały od 1 września do 15 października. Uczestnicy mieli odpowiedzieć w nich na pytanie "czy jesteś za zniesieniem gminy Ostrowice i włączeniem jej obszaru do gminy Drawsko Pomorskie". Wyniki nie pozostawiają złudzeń. 

Jak podaje drawski magistrat, w sumie złożono 6 922 opinii, co stanowi 42,08 proc. w stosunku do ilości mieszkańców. Głosów ważnych było 6283 (38,20 proc.). 

Za przyłączeniem Ostrowic do Drawska opowiedziało się 70 osób, czyli 1,11 proc. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 6180, czyli 98,36 proc. wszystkich głosujących. Ponadto 33 osoby (0,53 proc.) wstrzymały się od głosu. 

Na podstawie zebranych głosów w konsultacjach społecznych Rada Miejska w Drawsku Pomorskim w dniu 3 listopada na specjalnie zwołanej sesji wyrazi swoje stanowisko.

Główna kwestia sporna w sprawie gminy Ostrowice dotyczy kwestii długu. Ostrowice mają do uregulowania rachunek na kilkadziesiąt milionów złotych. Po tym jak MSWiA dało „zielone światło” do włączenia tej gminy obszaru do Drawska Pomorskiego, samorząd tej drugiej alarmuje o negatywnych skutkach przejęcia gigantycznego długu

- Myśmy na to nie zasłużyli - tak pomysł rządu komentuje Marek Tobiszewski, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego. Jak tłumaczy, pomysł, by Drawsko na spłatę długu Ostrowic wzięło od rządu pożyczkę, nie jest żadnym rozwiązaniem. 

- Wiązałoby się to z realizacją planu naprawczego, który by spowodował pewne ograniczenia dla gminy. Jak mam wytłumaczyć mieszkańcom, że weźmiemy pożyczkę po to, żeby spłacić długi sąsiada? Cały czas próbujemy się porozumieć na warunkach, które nie spowodowałby szkód dla Drawska. A tak pożyczka, plus przejęcie tych wszystkich długów i wszystkie koszty związane z przejęciem Ostrowic generalnie by nas zrujnował - zaznaczał w rozmowie z Portalem Samorządowym. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.