PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy Sopotu obeszli ustawę dekomunizacyjną. Nazwa ulicy zostaje

 • KDS    2 sierpnia 2017 - 09:37
Mieszkańcy Sopotu obeszli ustawę dekomunizacyjną. Nazwa ulicy zostaje
Mieszkańcy Sopotu nadal będą mieszkać przy ulicy 23 Marca (fot. facebook.com Marcin Skwierawski)

Mieszkańcy Sopotu znaleźli sposób, jak obejść ustawę dekomunizacyjną. Nadal będą mieszkać przy ulicy 23 Marca. Jednak nazwa ulicy nie będzie upamiętniała wyzwolenia miasta spod władzy niemieckiej przez Armię Czerwoną, ale inne wydarzenie.
Od kwietnia obowiązuje w Polsce tzw. ustawa dekomunizacyjna, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W związku z tym samorządy mają czas do 2 września na zmianę nazw ulic, patronów szkół czy parków, które mogą kojarzyć się z systemem totalitarnym. 

W Sopocie zmiana miała dotyczyć m.in. ulicy 23 Marca, która upamiętniała wyzwolenie miasta spod władzy niemieckiej przez Armię Czerwoną. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali, aby ulica upamiętniała Rotmistrza Pileckiego. Jednak mieszkańcy sprzeciwiali się tej propozycji. Przygotowali petycję, w której zaproponowali ciekawe rozwiązanie. 

Jak na portalu społecznościowym informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, zamiast zmiany nazwy ulicy, zdecydowali o zmianie wydarzenia, które miałaby upamiętniać. Data 23 marca odnosiłaby się do Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 

- Inicjatorem ustanowienia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był Prezydent RP Lech Kaczyński. 12 marca 2007 r. parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklarację poparło 324 posłów - nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. podjął przez aklamację Sejm RP. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest już od 2007 roku zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech - opisuje wiceprezydent. 

Z pomysłem mieszkańców zgodzili się sopoccy radni, którzy większością głosów (trzy głosy przeciwne) przegłosowali zmianę uzasadnienia do nazwy ulicy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • otsiro, 2017-08-06 21:31:24

  Do ???: Popieram, ludzie młodzi, ale co dziwne i Ci co żyli w tamtych czasach pier.....ą o dekomunizacji itp. pustych hasłach - hipokryci!, niech oddadzą majątki, domy, dyplomy, pozabijają rodziców, dziadków i SIEBIE - jako dzieło komuny i dokonane za komuny?!
 • ???, 2017-08-04 09:20:13

  Jakby się nie patrzeć, Centrum Zdrowia Dziecka, bloki z wielkiej płyty, drogi, dyplomy zdobyte w czasach PRL, filmy i programy rozrywkowe wraz z aktorami, ludzie jacy się urodzili za komuny i pracowali za komuny, itd., itd… Tego śmiecia komunistycznego jest od liku. Jedyny plus, to się rozwaliła i z...równało z ziemią te komunistyczne zakłady pracy, aby być tanią i niewolniczą siłą dla firm z Europy Zachodniej. Więc wy antykomuniści, wyjdźcie na ulicę i wymordujcie swoich rodziców i dziadków, za to że żyli i pracowali dla komuny, jeżeli wiecie co to jest komuna.  rozwiń
 • Leon, 2017-08-02 22:45:24

  (POst)komunizm trzyma się w SoPOcie mocno..