PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Błaszczak przewodniczył komisji wspólnej. Będzie się zbierać w MSWiA

  • bad    24 lutego 2016 - 15:41
Minister Błaszczak przewodniczył komisji wspólnej. Będzie się zbierać w MSWiA
Mariusz Błaszczak przewodniczył środowemu posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w siedzibie resortu, którym kieruje. Fot. MSWiA

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji przewodniczył środowemu (24.02) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak zapowiedział, od teraz plenarne posiedzenia KWiST będą odbywały się w siedzibie MSWiA, a nie jak wcześniej, w KPRM.
Do tej pory Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzenia plenarne zbierała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od spotkania lutowego gospodarzem KWRiST będzie minister wpraw wewnętrznych i administracji. Jak się dowiedzieliśmy, stało się tak na prośbę ministra Mariusza Błaszczaka.

Współpraca konieczna, ważne dochody JST

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapytany przez PortalSamorzadowy.pl o współpracę samorządów z rządem w ciągu pierwszych stu dni jego funkcjonowania odpowiedział, że trudno o taką ocenę, ponieważ to dopiero drugie posiedzenie komisji wspólnej, przez trzy miesiące nie była ona zwoływana.

- Mamy nadzieję, że rząd zajęty reformami, które wprowadzał, nie dyskutował ze stroną samorządową o sprawach istotnych dla samorządu z tego właśnie powodu, ale teraz wejdziemy na normalną drogę współpracy. Zależy nam na stabilizacji strony dochodowej samorządów, chcielibyśmy podjąć dyskusję o ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – zapowiedział Krzysztof Żuk.

Komisja uzgodniła siedem projektów

Podczas środowego spotkania komisja wspólna uzgodniła siedem projektów aktów prawnych. Obok rozporządzeń przedłożonych przez pozostałe resorty, przyjęła także opracowany przez szefa MSWiA projekt w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze. Określa on wymagania, jakim powinny odpowiadać wewnętrzne i zewnętrzne plany operacyjno-ratownicze, w szczególności formę sporządzenia planów, zakres zagadnień oraz zakres terytorialny planów. Projekt rozporządzenia zostanie przyjęty w porozumieniu z ministrami – środowiska, rozwoju i obrony narodowej.

Plany operacyjno-ratownicze opracowuje się w celu m.in. lepszego przygotowania się na wypadek wystąpienia awarii przemysłowych i ograniczania ich skutków. Przepisy ochrony środowiska nakładają na prowadzącego zakład o dużym ryzyku dla środowiska i ludzi, obowiązek opracowania takich planów.

Zespół do spraw jakości powietrza

KWRiST podjęła ponadto uchwałę w sprawie utworzenia doraźnego Zespołu do Spraw Jakości Powietrza. Ze strony samorządowej w jej skład weszli: Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Karolina Laszczak, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Tomasz Misztal z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński oraz Bogdan Taranowski, wójt gminy Miedźna.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu planowane jest na 30 marca br. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.