PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Gliński pisze do kombatantów AK

  • pt/pap    28 lutego 2017 - 13:29
Minister Gliński pisze do kombatantów AK
Piotr Gliński. (fot. mkidn.gov.pl)

• Minister Kultury wystosował list otwarty do kombatantów AK w sprawie Muzeum II Wojny Światowej.
• Decyzja o połączeniu placówek ma wymiar administracyjny i nie ma wpływu na kształt, charakter ani czas otwarcia ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowe - napisał minister.
- Od wielu miesięcy w mediach są publikowane nieprawdziwe informacje o rzekomych, ministerialnych planach "likwidacji" Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektóre media ogólnopolskie oraz opozycja polityczna z premedytacją wykorzystują sprawę połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 do celów politycznych - napisał Piotr Gliński.

- Decyzja o połączeniu tych placówek ma wymiar administracyjny i nie ma wpływu na kształt, charakter ani czas otwarcia ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej. Połączenie obu instytucji o podobnej tematyce i usytuowanych w tym samym mieście jest procesem naturalnym, który w oczywisty sposób wzbogaci, a nie uszczupli potencjał nowo wybudowanego Muzeum II Wojny Światowej - czytamy.

Zdaniem Glińskiego, medialny szum wokół Muzeum powoduje niepokój środowisk kombatanckich, które wprowadzane są w błąd co do rzeczywistych intencji i działań ministerstwa.

Jak pisze minister, MKiDN nie zamierza likwidować jakiegokolwiek muzeum.

- Celem działań obecnego kierownictwa resortu kultury jest rozbudowa sieci muzeów w Polsce, a nie ich likwidacja. Pragniemy, by powstawały kolejne placówki. Potrzebujemy nowych muzeów, tym bardziej, że w Polsce jest ich znacznie mniej niż w innych krajach Europy. Muzea, w tym także Muzeum II Wojny Światowej budują świadomość narodową, pielęgnują historyczne dziedzictwo i stanowią atrakcję turystyczną. Sprawa otwarcia Muzeum II Wojny Światowej dla ogółu społeczeństwa jest bardzo istotna - napisano w liście.

Gliński dodaje, że dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już kilkakrotnie opóźniała termin otwarcia.

- Według zapewnień dyrektora muzeum prof. Pawła Machcewicza, placówka miała być otwarta już w 2014 r., na 75-lecie wybuchu wojny. Nie dotrzymano także kolejnych terminów (grudzień 2016 r., luty 2017 r.), a muzeum nadal jest niedostępne dla ogółu społeczeństwa, co jest sprzeczne z deklaracjami dyrekcji i statutem placówki - uważa minister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.