PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo kultury dołoży się do opolskiego festiwalu

  • PAP    10 stycznia 2013 - 21:02
Ministerstwo kultury dołoży się do opolskiego festiwalu

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że chce uczestniczyć - organizacyjnie i finansowo - w przygotowaniach do jubileuszowego 50. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
50. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ma - według wiceprezydenta Opola Krzysztofa Kawałki - odbyć się w dniach 14-16 czerwca. Jednak w regulaminie konkursu TVP na koncepcję tegorocznego festiwalu zapisane zostały tylko daty 15 i 16 czerwca jako planowany termin imprezy. Według Agnieszki Dominiak z Centrum Informacji TVP "nie jest to termin ostateczny, bo taki ogłasza Zarząd TVP".

Konkurs na koncepcję tegorocznego festiwalu, który ma trwać trzy dni, TVP rozstrzygnie do końca stycznia.

Koncepcję trzech festiwalowych dni popiera minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Zależałoby mi na tym, by było to nie dwa, a trzy dni święta polskiej piosenki" - powiedział PAP w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zaznaczył, że mógłby włączyć się w przygotowanie cyklu programów dotyczących historii festiwali. W jego opinii mógłby to być np. cykl programów przypominających festiwale opolskie i postaci z nimi związane, "zaczynając od Ewy Demarczyk, czyli pierwszej laureatki tego festiwalu poprzez wszystkich następnych".

Minister kultury zadeklarował też pomoc w zdigitalizowaniu materiałów festiwalowych, znajdujących się w archiwach telewizji. "Chciałbym, by był to też wkład ministerstwa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu" - powiedział Zdrojewski.

Telewizja Polska jest obecnie na etapie oceny merytorycznej konkursu na koncepcję festiwalu. "Jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń, to jej nie upubliczniamy" - dodała Dominiak. Wiadomo tylko, że swoją koncepcję imprez festiwalowych do konkursu złożyło m.in. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki z Opola. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca stycznia.

Miasto Opole w budżecie na 2013 r. przeznaczyło na festiwal 3 mln zł. "Jest to jednak kwota przeznaczona nie tylko na dofinansowanie samego festiwalu, ale też na organizację imprez i wydarzeń okołofestiwalowych" - zaznaczył Kawałko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.