PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo promuje nowy polski paszport

  • PAP/AT    27 listopada 2017 - 09:35
Ministerstwo promuje nowy polski paszport
Wybór wzorów graficznych nowego paszportu był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków (fot.shutterstock)

Delegacje MSWiA oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych rozpoczęły w USA promocję nowego polskiego paszportu.
• Wybór wzorów graficznych nowego paszportu był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot.

• Paszport ma być świetnie zabezpieczony i zawierać motywy związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

• Zdzikot przypomniał, że dotychczasowy paszport ma ponad 10 lat, a jego grafika zawiera elementy związane z podróżowaniem

"Jesteśmy bardzo na czasie, ponieważ prezentacja nowego wzoru książeczki paszportowej była przeprowadzona przez ministra Mariusza Błaszczaka w drugiej połowie listopada, czyli całkiem niedawno. Wybór wzorów graficznych w tym roku był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków. Dzisiaj prezentujemy ten wzór po raz drugi na Greenpoincie" - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot.

Na spotkaniu ze społecznością polonijną w siedzibie Centrum Polsko-Słowiańskiego w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint (CPS) Zdzikot przypomniał, że dotychczasowy paszport ma ponad 10 lat, a jego grafika zawiera elementy związane z podróżowaniem. Podkreślił, że nowy paszport stanowi też funkcję polityki historycznej. Najnowszy nawiązuje do przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według wiceministra władze po raz pierwszy postanowiły oddać głos obywatelom w sprawie szaty graficznej paszportu. Spośród wyselekcjonowanych wcześniej przez ekspertów wizerunków z motywami niepodległościowymi ponad 750 tys. uczestników publicznego głosowania wybrało sześć. Są to: Mogiła Mogił - kopiec Józefa Piłsudskiego, Gabriel Narutowicz, Orzełek Legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

"Chcemy, żeby to był dokument, z którym będziemy podróżować z dumą. Będzie mówił także o naszych wartościach" - wskazał przedstawiciel polskiego resortu.

W spotkaniu z Polonią uczestniczył też Jakub Skiba, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która rozpoczęła już proces produkcji nowego paszportu. Ma zostać udostępniony w przyszłym roku.

Prezes wyjaśnił, że dokument będzie gotowy 31 marca. Później z nowym paszportem zapozna inne kraje MSZ, co może potrwać kilka miesięcy.

Skiba szacował, że skoro w normalnym trybie wydaje się ok. 1,35 mln paszportów rocznie (w USA 30 tys.), to w przyszłym roku odbiorców dokumentu przybędzie jego zdaniem o 30-40 proc.

Prezes PWPW zwrócił uwagę na zainteresowanie paszportem wśród społeczności polsko-amerykańskiej, czego dowodzi m.in. stosunkowo liczny udział amerykańskiej Polonii w głosowaniu. Wzięło w nim udział ok. 15 tys. osób, z czego najwięcej w stanie Nowy Jork.

Szef PWPW tłumaczył, że w trakcie promocji w USA uczestnicy delegacji będą mówić o ideowym przekazie paszportu. Przedstawiciele Polonii dowiedzą się też o zabezpieczeniach zastosowanych w produkcji dokumentu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz, 2017-11-27 14:45:25

    Dopiero 31 marca?? Miał być dotęny już od 1 stycznia. Smutnie :(