PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska zapowiada konsultacje społeczne w sprawie Puszczy Białowieskiej.

  • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 11:05
Ministerstwo Środowiska zapowiada konsultacje społeczne w sprawie Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich fragmentów naturalnego lasu w Europie. (fot. : Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons)

• Resort środowiska do czasu przyszłorocznej sesji Komitetu UNESCO przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa/
• Jak twierdzi resort przed wpisaniem puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 nie przeprowadzono m.in. konsultacji i analiz na temat tego, jak taki obiekt wpłynie na otoczenie społeczno-gospodarcze wokół puszczy.
• To zadanie teraz stoi przed nami i rozpoczniemy ten proces konsultacji. - zapowiada wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.
- Zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) oraz UNESCO naszym celem jest przygotowanie zintegrowanego planu zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa. To zadanie, z którego chcemy się wywiązać. Chcemy chronić cenne przyrodniczo z punktu widzenia Wspólnoty siedliska - powiedział wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Konieczny ocenił, że kiedy wpisywano puszczę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 r., popełniono kilka błędów. Nie przeprowadzono m.in. konsultacji i analiz na temat tego, jak taki obiekt wpłynie na otoczenie społeczno-gospodarcze wokół puszczy.

Czytaj też: Puszcza Białowieska: Jest decyzja. UNESCO na razie nie zajmie się puszczą

- To było podnoszone m.in. przez IUCN, że nie przygotowano otoczenia społeczno-gospodarczego, nie przeprowadzono konsultacji społecznych ze wszystkimi zainteresowanymi stronami przed wpisaniem obiektu na listę. To zadanie teraz stoi przed nami i rozpoczniemy ten proces konsultacji. Poprzednia ekipa rządowa to zaniedbała w sposób wyraźny, my chcemy to nadrobić - dodał przedstawiciel resortu środowiska.

Czytaj też: Petycja do premier Szydło: Cała Puszcza Białowieska powinna stać się parkiem narodowym

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował 14 lipca 2016 r. o pozostawieniu Puszczy Białowieskiej na Liście Światowego Dziedzictwa. Do dyskusji na temat Puszczy Komitet UNESCO powróci w przyszłym roku.

Konieczny odniósł się również do odpowiedzi w sprawie Puszczy Białowieskiej, jaką ministerstwo przesłało do Komisji Europejskiej. Jej treść jest poufna. W połowie czerwca Komisja wysłała do Warszawy "wezwanie do usunięcia uchybienia" i tym samym rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce. Mieliśmy miesiąc na udzielenie odpowiedzi. KE zarzuciła Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

- Mamy stały kontakt z przedstawicielami KE, a nasza odpowiedź jest obszerna, wyczerpująca i merytoryczna. Opiera się na trzech filarach: działalności zgodnie z prawem europejskim i polskim, wiedzy wynikającej z nauki oraz na blisko stuletnim doświadczeniu polskich leśników. Nasze argumenty znalazły całkowite zrozumienie podczas sesji Komitetu UNESCO w Stambule. Teraz liczymy, że Komisja także je podzieli - zaznaczył wiceminister.

Konieczny wskazał ponadto, że w Puszczy Białowieskiej nie rozpoczęły się cięcia sanitarne w ramach zwiększonego limitu pozyskania drewna w Nadleśnictwie Białowieża. Usuwane są za to suche, stanowiące zagrożenie dla ludzi drzewa wzdłuż szlaków turystycznych i dróg.

Zdaniem wiceministra prowadzenie aktywnej ochrony w puszczy, zakładającej usuwanie z lasu zaatakowanych przez kornika drzew, jest konieczne, by ratować inne drzewa.

- Zgodnie z wytycznymi UNESCO chcemy zachować przedmiot dziedzictwa, czyli także białowieskie starodrzewy - podkreślił.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.