PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo stworzy Centrum Wsparcia Doradczego dla samorządów

  • Michał Wroński    2 lutego 2018 - 08:30
Ministerstwo stworzy Centrum Wsparcia Doradczego dla samorządów
W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazano potrzebę organizacji i wzmocnienia profesjonalnego wsparcia dla samorządu terytorialnego (fot. www.nist.gov.pl)

Do 28 lutego samorządowcy mogą wziąć udział w ogólnopolskim badaniu dotyczącym popytu i podaży usług doradczych i szkoleniowych przeznaczonych dla jednostek samorządu terytorialnego. Ankieta realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Jak podkreśla resort, w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazano potrzebę organizacji i wzmocnienia profesjonalnego wsparcia dla samorządu terytorialnego. Dokonać ma się to m.in. poprzez powołanie Centrum Wsparcia Doradczego, czyli instytucji oferującej kompleksowe doradztwo dla gmin i powiatów.

Aby Centrum mogło jednak skutecznie wypełniać swą funkcję, konieczne jest właściwe zdiagnozowanie potrzeb tych, którzy mają korzystać z jego usług. Temu właśnie ma służyć ankieta, którą rozesłano bezpośrednio do marszałków województw, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Czytaj: Kazimierz Kujda: NFOŚiGW wyszkoli 500 doradców energetycznych, wesprze nawet źródła geotermalne.

Jak wyjaśnia MIR, celem badań i analiz jest dostarczenie informacji na temat:
• zapotrzebowania w samorządach lokalnych (zwłaszcza na obszarach wskazanych w SOR jako zagrożone trwałą marginalizacją) oraz w średnich miastach tracących funkcje społeczno-gospodarcze) na usługi doradczo-szkoleniowe, w tym „szyte na miarę” usługi doradcze;
• istniejącej oferty doradczo-szkoleniowej dla samorządów lokalnych, instytucji doradczych, form doradztwa, terytorialnych zróżnicowań w dostępie do usług szkoleniowych i doradczych dla JST;
• rekomendacji co do budowy systemu wsparcia doradczo-szkoleniowego dla samorządów lokalnych przy wykorzystaniu istniejących zasobów.

Czytaj: Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom

Resort podkreśla, że do tej pory właściwe nie prowadzono takich badań. Istnieją jedynie wyrywkowe (np. ograniczone zarówno pod kątem terytorialnym, jak i przedmiotowym) lub mało aktualne dane dotyczące zapotrzebowania oraz sposobu korzystania przez jednostki samorządu terytorialnego ze szkoleń i doradztwa zewnętrznego. Zapewnia też, że wszelkie informacje zdobyte w badaniu traktowane będą jako poufne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.