PARTNER PORTALU
  • BGK

MON zainteresowany organizacją pokazów lotniczych w Radomiu

  • PAP/MIW    5 czerwca 2017 - 19:48
MON zainteresowany organizacją pokazów lotniczych w Radomiu
Prezydent Radosław Witkowski (z prawej) skierował pismo do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (fot. www.radom.pl)

Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane organizacją w sierpniu w Radomiu pokazów lotniczych - potwierdził w poniedziałek (5.06) w Radomiu wiceszef resortu obrony narodowej Bartłomiej Grabski. Prezydent Radomia wyraził gotowość na każdy wariant i liczy na współpracę z MON przy organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które co dwa lata odbywają się w tym mieście.
• Do tej pory miasto nie podpisało umowy z wojskiem w sprawie imprezy, która jest zaplanowana na ostatni weekend sierpnia. Nie wiadomo, czy w tym roku odbędą się - tak jak do tej pory - pokazy o charakterze międzynarodowym, z udziałem ekip z zagranicy, czy też zaprezentują swe możliwości jedynie polskie siły powietrzne.

• Rozbieżności dotyczą także czasu trwania imprezy: jeden lub dwa dni, a także finansowego udziału miasta Radomia.

• - Jesteśmy gotowi na współorganizowanie Air Show lub dwudniowego albo jednodniowego pikniku lotniczego - oświadczył prezydent Radosław Witkowski.

- Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, żeby pokazy lotnicze w Radomiu w tym roku się odbyły; żeby były połączone z pokazami sprzętu wojskowego - powiedział Grabski na poniedziałkowej (5.06) konferencji prasowej, zorganizowanej w Radomiu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

- Jasno i wyraźnie chcę zadeklarować, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, by społeczeństwo Radomia miało możliwość obejrzenia tego rodzaju pokazów - dodał wiceszef resortu obrony. Zaznaczył, że oczekuje od prezydenta Radomia "deklaracji, jakiej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oczekuje".

Miasto gotowe na każde rozwiązanie

Prezydent Radomia Radosław Witkowski powiedział dziennikarzom, że miasto gotowe jest na każdy wariant pokazów lotniczych.

- Jesteśmy gotowi na współorganizowanie Air Show lub dwudniowego albo jednodniowego pikniku lotniczego - oświadczył Witkowski.

- Miasto jest gotowe na każde rozwiązanie i liczymy na to, że współpraca w tym roku przy organizacji tego ważnego dla nas wydarzenia będzie skutkowało także tym, że Radom będzie miastem-gospodarzem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w 2018 r., na stulecie polskiego lotnictwa - powiedział prezydent Radomia. Dodał, że w poniedziałek poinformował o tym pisemnie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj : W 2017 r. w Radomiu zamiast dwudniowego Air Show - kilkugodzinny piknik lotniczy

Według Witkowskiego, dla Radomia najkorzystniejsze byłoby, gdyby udało się w tym roku zorganizować w tym mieście Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - imprezę o dużym rozmachu, z udziałem wielu zagranicznych gości.

Prezydent Radomia powiedział, że wnioskował jednak do wojska i MON o rozważenie organizacji jednodniowego pikniku lotniczego w sytuacji, gdyby nie udało się w tym roku zorganizować międzynarodowej imprezy.

Na zaproszenie odpowiedziało osiem państw

Koordynator ds. Air Show z ramienia wojska gen. bryg. Krzysztof Żabicki poinformował dziennikarzy, na zaproszenie do udziału w Air Show'2017 odpowiedziało osiem państw, m.in. Pakistan, Ukraina, Hiszpania i Holandia.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. Od 2003 r. pokazy odbywają się co dwa lata. Ostatnio imprezę zorganizowano w sierpniu 2015 r. Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa. W 2015 roku podczas ostatniej edycji imprezy przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Organizatorami pokazów byli: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.