PARTNER PORTALU
 • BGK

Morawiecki o RIO: w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących

 • PAP/KDS    23 czerwca 2017 - 13:44
Morawiecki o RIO: w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących
Mateusz Morawiecki (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Nie szykujemy żadnego bata, ale chcemy, aby mechanizmy kontrolne były niezależne (...) w wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda - o zmianach dotyczących Regionalnych Izb Obrachunkowych mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
• Morawiecki zaznacza, że o tym, co dokładnie zmieni się w przepisach będzie można mówić dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego. 

• Nowe rozwiązania - według rządu - mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO.

• Nowela daje RIO szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność. 

Morawiecki odniósł się do ostatnich zmian dotyczących Regionalnych Izb Obrachunkowych, dotyczących m.in. zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerzających uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

"Nie szykujemy żadnego bata, ale chcemy, aby mechanizmy kontrolne były niezależne. Przez 20 lat miałem okazję uczestniczyć w życiu korporacyjnym profesjonalnych firm. Wiem, że audyt, kontrola to bardzo ważny mechanizm. Tymczasem w wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda" - powiedział Morawiecki. "Co dokładnie nastąpi to zobaczymy, jak zakończy się proces legislacyjny" - dodał.

W czwartek Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Odrzucono wniosek senatorów PO o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej: Ustawa o RIO: Związek Gmin Lubelszczyzny o zmianach w RIO

Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Do ich zadań należy m.in. nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego wskazuje na ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia. Prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w sprawach budżetowych.

Nowe rozwiązania - według rządu - mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO. Przewidują m.in., że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie m.in. dot. siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji, czy liczby członków kolegium w każdej z nich.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi, które pozwalają zasiadać w kolegium; w skład komisji konkursowej wchodziło trzech członków kolegium. Zgodnie z nowymi przepisami, prezesa izby powołuje i odwołuje premier na wniosek szefa MSWiA; kadencja prezesa ma trwać 6 lat.

Czytaj więcej: Nowa ustawa o RIO na 6 mocnych głosów. Kto się boi kontroli, a kto komisarzy?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • samorządowiec, 2017-06-26 09:11:21

  Przecież chodzi o to, że jeśli władza gminy będzie niepokorna , to wpuści się swoje RIO i porządek pod byle pretekstem się zrobi. To pod hasłem "nikt nam nie podskoczy" Przeżyłam już 6 kontroli RIO i żadnego przybliżenia nie poczułam. Pracownicy RIO to wykształceni fachowcy, bilansiści i... ekonomiści. Są bardzo grzeczni i bardzo stanowczy. Pan Morawiecki powinien raz przeżyć taką kontrolę to poczułby na czym polega to zbliżenie.  rozwiń
 • Andrzej Dec, 2017-06-24 09:31:42

  "w wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących". Premier Morawiecki wpisał się w ten sposób w narrację Prezesa. Żadnych przykładów, żadnych dowodów, tylko ogólna insynuacja. Kłamliwa teza o tym, że w samorządach dzieje się źle, pozwala wygad...ywać takie bzdury jak ta, że zmiany "mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO". A jak można mówić o zbudowaniu niezależności RIO, kiedy się ją właśnie podporządkowuje rządowi. To może lepiej przestać udawać i stworzyć w urzędach wojewódzkich stosowny wydział do generalnego nadzoru nad samorządem wraz z uprawnieniem wojewody do odwołania zarówno burmistrza jak i rady, kiedy tylko przestaną się podobać czynnikom politycznym i wprost wrócimy do PRL-u.  rozwiń
 • Otsiro, 2017-06-23 22:01:16

  Do Maciek: Jeśli faktycznie "odświeżenie" RIO będzie takie, jak przedstawiono w artykule to centralizacji mamy ciąg dalszy:( A tak na marginesie, jak można coś "odświeżyć" likwidując?