PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA chce usunąć symbole upamiętniające działanie milicji i SB

  • PAP/MIW    22 lipca 2016 - 09:19
MSWiA chce usunąć symbole upamiętniające działanie milicji i SB
Pomnik poległych milicjantów w Lesku. (fot: Wikipedia CC 3.0)

• MSWiA chce usunięcia - m.in. z budynków komend policji - tablic upamiętniających funkcjonariuszy SB i milicjantów, którzy zasłużyli się, działając na rzecz władzy ludowej.
• W całym kraju jest co najmniej kilkadziesiąt takich symboli – poza tablicami także pomniki i obeliski.
• Wiceszef MSWiA uważa, że usunięte symbole powinne trafić do magazynu czy muzeum historii komunizmu.
- Te symbole to upamiętnienie czegoś, co pozostaje w sprzeczności z naszą racją stanu, poczuciem godności narodowej oraz wartością, jaką jest niepodległość, i dlatego powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Eksponowanie ich w sferze publicznej ma charakter antypatriotyczny i antyedukacyjny - powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, nadzorujący m.in. policję.

Jak sprecyzował, chodzi o symbole - tablice, obeliski, głazy i pomniki - znajdujące się zarówno na budynkach lub na terenach administrowanych przez policję, jak i należących do innych podmiotów.

- Policja to obecnie największa służba mundurowa, mająca swoją dumną historię. Natomiast milicja, podobnie jak Służba Bezpieczeństwa, za czasów PRL była jedną z formacji bezwzględnie wykorzystywanych do utrwalania systemu komunistycznego i zwalczania patriotycznych dążeń do wolności. Mimo ćwierćwiecza polskiej suwerenności wciąż w wielu miejscach występują różne symbole gloryfikujące tamte działania, tamte formacje i tamtą epokę - podkreślił wiceminister.

Czytaj też: Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

Poinformował, że na jego polecenie policja sprawdziła, ile takich obiektów znajduje na terenie poszczególnych komend wojewódzkich. Z zebranych danych wynika, że na terenach administrowanych przez policję jest co najmniej 36 takich symboli, z czego 18 tablic, 1 pomnik i 1 obelisk kwalifikują się do usunięcia.

- Pozostałe wymagają jeszcze badań i analiz, ponieważ ich wymowa nie jest jednoznaczna - powiedział Zieliński.

W przypadku innych podmiotów chodzi o 41 symboli, z czego usuniętych - jak wynika z informacji policji - powinno zostać 19: 7 pomników, 4 tablice, 4 obeliski, 2 płyty i 2 głazy; kolejnych 14 wymaga dodatkowej analizy.

- Są sytuacje proste - kiedy to treść tych napisów, ich znaczenie ewidentnie wskazuje na to, że powinny zostać usunięte, a miejsca, w których się znajdują - np. budynki komend czy komisariatów - pozwalają łatwo to zrobić. Bywa jednak, że nie jest to oczywiste, bo np. napisy są tak sformułowane, że trzeba dokładniej zbadać, co rzeczywiście było przedmiotem tego upamiętnienia - powiedział Zieliński.

Czytaj też: Pracownicy IPN pomogą samorządom w dekomunizacji przestrzeni publicznej

Jak zaznaczył, symbolem, który "w sposób oczywisty kwalifikuje się do usunięcia" jest tablica znajdująca się na siedzibie warszawskiego zarządu CBŚP, która upamiętnia "poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej" 737 funkcjonariuszy MO i SB województwa warszawskiego. Z kolei - według wiceministra - analizy wymagają symbole upamiętniające np. milicjantów "poległych w walce z bandytami".

- Może się pod tym kryć zarówno walka z podziemiem niepodległościowym, ale i rzeczywista sytuacja, czyli śmierć milicjanta spowodowana działaniem przestępców. To trzeba wyjaśnić i rozróżnić - zaznaczył.

Według Zielińskiego problematyczne są też sytuacje, gdy dany symbol znajduje się na obiektach nie należących do policji.

- Do ich usunięcia konieczna jest zgoda właściciela, a w przypadku budynków zabytkowych - również konserwatora zabytków - wskazał. Jeszcze inną kategorię stanowią - jak powiedział - obiekty usytuowane na cmentarzach.×
KOMENTARZE (1)

  • (...) , 2016-07-22 20:25:39

    Postępują podobnie do tych co chcą usunąć pomniki. Postępują jak faszysci