PARTNER PORTALU
 • BGK

MSWiA: Referenda muszą być zgodne z prawem, wojewoda stoi na jego straży

 • pt/pap    6 kwietnia 2017 - 10:51
MSWiA: Referenda muszą być zgodne z prawem, wojewoda stoi na jego straży
Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. (fot.mswia.gov.pl)

Wojewoda stoi na straży przestrzegania prawa. Nikt nie będzie blokował referendów, jeśli będą one organizowane zgodnie z prawem - powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
• Jarosławw Zieliński powiedział, że zarzuty Platformy o blokowaniu przez wojewodę mazowieckiego referendów to "nieprawda" i "insynuacje".

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej ws. referendów dotyczących zmian granic Warszawy.

• Wiceminister zadeklarował, że nikt nie będzie blokował przeprowadzania referendów, jeżeli będą one organizowane zgodnie z przepisami, natomiast nie mogą być przeprowadzane w sprzeczności z prawem.

Poseł Jan Grabiec (PO) pytał w czwartek w Sejmie, dlaczego wojewoda mazowiecki zablokował przeprowadzenie referendów w Warszawie i Podkowie Leśnej w sprawie zmian granic Warszawy. Jak ocenił poseł, wojewoda - uniemożliwiając przeprowadzenie tych referendów - przekroczył swoje kompetencje.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej ws. referendów dot. zmian granic Warszawy. Natomiast uchwała Rady Legionowa w ocenie wojewody była zgodna z prawem. Uchwały samorządów były reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

Zieliński powiedział w czwartek w Sejmie, że zarzuty Platformy o blokowaniu przez wojewodę mazowieckiego referendów to "nieprawda" i "insynuacje". "Wojewoda jest organem, który stoi na straży przestrzegania prawa przez samorządy" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, te referenda nie spełniały wymogów prawa, dlatego wojewoda nie mógł podjąć innej decyzji i stwierdził nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej.

Wiceminister zadeklarował, że nikt nie będzie blokował przeprowadzania referendów, jeżeli będą one organizowane zgodnie z przepisami, natomiast nie mogą być przeprowadzane w sprzeczności z prawem.

Poseł Grabiec pytał też dlaczego wojewoda mazowiecki przez kilka dni odmawiał opublikowania wyników referendum w Legionowie.

Chodzi o referendum lokalne w Legionowie ws. włączenia tej gminy do metropolii warszawskiej. Wzięło w nim udział 46,72 proc. uprawnionych do głosowania, tym samym było ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa.

Zieliński powiedział, że brakowało poświadczenia podpisem elektronicznym protokołu z wynikami referendum. "Mazowiecki Urząd Wojewódzki pismem z 28 marca zawiadomił miejską komisję, że przekazane dokumenty nie odpowiadają wymogom publikacyjnym dla aktów normatywnych lub innych aktów prawnych" - wyjaśnił.

Jak dodał, mimo upływu kolejnych dni miejska komisja ds. referendum w Legionowie nie usunęła braków formalnych dokumentów. "Obowiązek odpowiedniego przygotowania dokumentów do publikacji ciąży na organie kierującym dany akt do publikacji, w tym przypadku na miejskiej komisji ds. referendum w Legionowie, a nie na organie publikacyjnym, a więc na wojewodzie mazowieckim" - zaznaczył wiceminister.

Wojewoda mazowiecki w środę opublikował wyniki referendum w Legionowie. Jak tłumaczył, zrobił to, aby zapobiec próbie wciągnięcia go w konflikt polityczny. Zwrócił uwagę, że brakowało poświadczenia podpisem elektronicznym protokołu z wynikami referendum.

"Zapobiegając próbie wciągnięcia mnie w konflikt polityczny oraz z uwagi na niedopełnienie obowiązków formalnych przez samorząd legionowski, opublikowałem dzisiaj protokół z ustalenia wyniku referendum gminnego z 26 marca 2017 r. Kierując się interesem publicznym i dobrem mieszkańców, chcę przeciąć tę polityczną rozgrywkę. Jednocześnie ubolewam, że nastąpiła konieczność wykonania przeze mnie czynności zastępczych za samorząd" - przekazał wojewoda mazowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.