PARTNER PORTALU
  • BGK

Msza na Błoniach rozpoczyna Światowe Dni Młodzieży

  • PAP/JL    26 lipca 2016 - 07:35
Msza na Błoniach rozpoczyna Światowe Dni Młodzieży

Msza na Błoniach w Krakowie rozpoczyna 26 lipca Światowe Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

W Krakowie oficjalnie rozpoczną się 26 lipca Światowe Dni Młodzieży. W inauguracyjnej mszy na Błoniach weźmie udział kilkaset tysięcy osób.
Przed mszą na krakowskie Błonia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotrze Ogień Miłosierdzia, który będzie płonął podczas wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży. Papież Franciszek 31 lipca przekaże go reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Zgodnie z tradycją Światowych Dni Młodzieży na Błonia w uroczystej procesji zostaną wniesione także symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które od 2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach. Symbole będą nieśli przedstawiciele tych miast, które do tej pory były gospodarzami 13 międzynarodowych spotkań młodych z papieżem m.in. Rzymu, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowy, Denver, Paryża, Toronto, Sydney i Madrytu.

Na ołtarz krzyż i ikonę wniosą przedstawiciele Rio de Janeiro, które gościły Światowe Dni Młodzieży w 2013 r. i przekażą je młodzieży z Polski.

Młodych ludzi z całego świata powita metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi także homilię podczas mszy.

Liturgia będzie sprawowana po łacinie, a ewangelia zostanie odczytana nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim. Oprawę muzyczną inauguracji stanowić będzie napisana specjalnie na Światowe Dni Młodzieży „Msza Jana Pawła II” skomponowana przez Henryka Jana Botora.

Podczas otwarcia spotkania zabrzmią także fragmenty hymnów z poprzednich edycji ŚDM oraz skomponowany przez Jakuba Blycharza hymn spotkania w Krakowie. Młodzież z całego świata usłyszy także kapelę góralską i „Syćka Se Wom Zycom” – pieśń, którą górale śpiewali Janowi Pawłowi II pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Wydarzenia związane z Światowymi Dniami Młodzieży będą się odbywały już od rana. Na 20 scenach w różnych miejscach Krakowa prezentowane będą projekty religijne i artystyczno-kulturalne przygotowane w ramach Festiwalu Młodych, przez pielgrzymów dla pielgrzymów. Będą to koncerty, wystawy, warsztaty i spektakle.

Na stadionie Cracovii działalność rozpocznie Centrum Powołaniowe, w ramach którego prezentować się będą różne organizacje katolickie i wspólnoty, organizowane będą także spotkania mające pomóc młodym ludziom odnaleźć swoje powołanie. W Tauron Arenie Kraków będzie funkcjonować centrum katechez i modlitwy – Mercy Centre – dla pielgrzymów anglojęzycznych.

Mottem Światowych Dni Młodzieży jest jedno z ośmiu błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło ponad 350 tys. pielgrzymów; organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze wiele osób przyjedzie spontanicznie. Najwięcej osób – jak szacują – może pojawić się w Campusie Misericordiae w Brzegach – nawet ok. 1,5 mln.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.