PARTNER PORTALU
  • BGK

Mundial w Rosji. Mecze w Kaliningradzie, hotele w Gdańsku?

  • pt    24 października 2017 - 20:18
Mundial w Rosji. Mecze w Kaliningradzie, hotele w Gdańsku?
Podczas Euro 2012 Gdańsk gościł m.in. kibiców z Hiszpanii (fot.gdansk.pl)

Gdańska Organizacja Turystyczna podjęła starania, aby duża część kibiców, którzy będą oglądali mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018 na stadionie w Kaliningradzie, spała, jadła i bawiła się w Gdańsku.
• Władze Gdańska chcą, by podczas MŚ w Rosji w 2018 roku na mecze do Kaliningradu kibice dojeżdżali właśnie z Gdańska.

• Na razie nie wiadomo, kto zagra w Kaliningradzie.

• Losowanie grup mistrzostw świata odbędzie się 1 grudnia na Kremlu.

 

Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej (GOT) Łukasz Wysocki zapowiedział, że jego organizacja, przy wsparciu miasta, będzie się starała przyciągnąć do Gdańska jak najwięcej kibiców, którzy w przyszłym roku w czerwcu pojadą oglądać mecze swoich reprezentacji do Kaliningradu w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018.

- Mamy duże szanse, bo Gdańsk ma bogatą ofertę hoteli, restauracji, klubów i pomysłów na spędzanie czasu wolnego – mówi Wysocki.

Atuty Gdańska to 50 hoteli (w przyszłym roku mają powstać cztery nowe, w tym Hampton By Hilton Old Town), duże i nowoczesne lotnisko, restauracje, kluby, kawiarnie. I najważniejszy atut: około 170 kilometrów odległości do Kaliningradu (Google Maps podaje, że tę odległość można pokonać samochodem w 2 godziny 40 minut).

Kaliningrad na pewno nie ma aż tak bogatej oferty, jak Gdańsk, ani tylu połączeń lotniczych ze światem. GOT liczy, że uda się nawiązać oficjalną współpracę z władzami Kaliningradu, tak, żeby oferty tych dwóch miast mogły się uzupełniać.

- Można by to “spakietyzować” - mówi Wysocki. - Mecz u nich, transport do Gdańska, odpoczynek u nas. Wystąpimy z taką propozycją do władz Kaliningradu.

Drugi kanał to oczywiście władze FIFA. Wiadomo, że nie uczynią one z Gdańska oficjalnego partnera mundialu, ale mogą pomóc w dotarciu swoimi kanałami promocyjnymi do tysięcy kibiców na świecie.

Nie wiadomo, kto zagra w Kaliningradzie. Losowanie grup mistrzostw świata odbędzie się 1 grudnia na Kremlu w Moskwie. Może się zdarzyć, że to Polska zagra tam swój jeden mecz grupowy.

Czytaj też: Mundial w Rosji: Władze Kaliningradu apelują do mieszkańców

- To byłoby fantastyczne - mówi Wysocki. - Na pewno dla kibiców z Polski Gdańsk byłby wspaniałą bazą wypadową do Kaliningradu. Ale jeśli zagra tam np. Hiszpania, to też będziemy mogli im zareklamować Gdańsk jako miasto, które świetnie już znają z Euro 2012.

Pole do manewru jest więc duże, bo jak mówi Wysocki, FIFA interesuje się głównie tym, czy miasto-gospodarz ma bazę noclegową dla piłkarzy, sztabów szkoleniowych, sędziów, oficjeli i sponsorów. - Kibice muszą się zatroszczyć sami o siebie i Gdańsk będzie chciał im w tym pomóc - mówi Wysocki.

Na pewno w Gdańsku, w czasie mundialu, w dniach 14 czerwca - 15 lipca 2018, powstanie strefa kibica dla gdańszczan oraz turystów z Polski i całego świata, otwarta nie tylko na mecze Polaków, ale wszystkie inne.

Przypomnijmy, że w czasie rosyjskiego mundialu na stadionie Baltic Arena w Kaliningradzie, o pojemności 35 tysięcy widzów, mają się odbyć cztery mecze grupowe: 16, 22, 25 i 28 czerwca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • 3po3, 2017-10-25 17:57:04

    bez szans. Kibice jadą na mecz i wracają czarterem do domu. Część może dobę wcześniej lub dobę później zaliczy Kaliningrad, wypije piwko, zje hamburgera i do domu. 3 spotkania grupowe i rotacja kibiców kolejnych drużyn. Hiszpanie i Irlandczycy faktycznie lepiej się bawili (więcej piwa wypili i zje...dli co nieco) ale i tak zaraz następnego dnia lecieli do domu lub do następnego miasta na kolejny mecz. Tak to wyglądało na EURO2012 w Polsce  rozwiń