PARTNER PORTALU
  • BGK

Na placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię

  • PAP/JL    10 sierpnia 2016 - 09:36
Na placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię
Województwo mazowieckie znajduje się wśród regionów o jednym z wyższych wskaźników pobrań narządów od zmarłych dawców. Fot. Mat. prasowe

Mieszkańcy stolicy na specjalnie przygotowanej ławce na placu Defilad mogą posłuchać podziękowań, jakie osoby po przeszczepie składają swoim dawcom i ich rodzinom.
Instalacja jest częścią kampanii zachęcającej do deklarowania swojej woli w zakresie dawstwa narządów.

Siedząc na ławce można posłuchać nagrań z podziękowaniami, m.in. osób związanych ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca.

– Cześć przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem – mówi Robert, jedna z osób dziękujących w ten sposób swojemu dawcy.

Za projekt i realizację ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz absolwentka wydziału grafiki warszawskiej Akademii Stuk Pięknych Anna Czarnota.

– Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii – znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca – tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może wrócić do kogoś innego – wyjaśnia artystka.

Część ławki zajmują zasadzone rośliny. Jak wyjaśniała Czarnota, ten element instalacji nawiązuje do słowa „transplantacja” i tym samym słów „szczepić”, „sadzić”. Interaktywna ławka gościć będzie na placu Defilad do 4 września. Warszawa jest siódmym – po Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie – miastem, do którego przyjechała instalacja.

Wcześniej w ramach kampanii „Zgoda na życie” Urząd Miasta Warszawy zachęcał mieszkańców stolicy do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli, które można było otrzymać w różnych punktach w mieście.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. W praktyce jednak często dochodzi do sytuacji, gdy organy nie są pobierane od zmarłego ze względu na sprzeciw jego bliskich.

Województwo mazowieckie znajduje się wśród regionów o jednym z wyższych wskaźników pobrań narządów od zmarłych dawców. Autorzy kampanii zwracają jednak uwagę, że na 50 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 26 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

Organizowana przez Ministerstwo Zdrowia kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.