PARTNER PORTALU
  • BGK

Na stadionie zbudują miejsce spotkań młodych ludzi  

  • pt    27 października 2017 - 19:15
Na stadionie zbudują miejsce spotkań młodych ludzi   
Ośrodkiem zarządzać będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Będzie też, w imieniu miasta Białystok, realizował projekt (fot.umwp)

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Ma to być wyjątkowe miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, inspirujące do odkrywania świata przez eksperymentowanie.
• W Laboratorium będzie prowadzona działalność edukacyjna i kulturalna.

• Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację, rozwój myśli technicznej, nowoczesne technologie.

• Inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł, natomiast dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 17,4 mln zł.

Laboratorium zajmie ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Będą to dwa budynki, w jednym znajdzie się „Strefa Małego Odkrywcy”, czyli przestrzeń edukacyjna dla najmłodszych (do 10 lat), w drugim, skierowanym do młodzieży i dorosłych: wystawa główna oraz laboratoria.

Będzie tu można uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki.

W odkrywaniu świata nauki najmłodszym pomogą Zmysłek i Majka Pytajka. Bajkowi przewodnicy zadbają o to, aby pobyt w „Strefie Małego Odkrywcy” pozostawił mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Oprowadzą dzieci po wszystkich stanowiskach, powiedzą jak z nich korzystać i zaszczepią w nich pozytywne skojarzenia z nauką. Ich zadaniem będzie rozbudzanie w najmłodszych ciekawości i dociekliwości, a także wytłumaczenie w przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i pojęć.

Oferta Laboratorium poszerzy i uzupełni programy nauczania. Projekt zakłada również współpracę z uczelniami, np. przy organizacji warsztatów, pokazów naukowych.

Ośrodkiem zarządzać będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Będzie też, w imieniu miasta Białystok,  realizował projekt.

- Będziemy wykonywać równolegle kilka prac, dzielić je na etapy i mamy nadzieję, że w połowie 2019 r. najmłodsze dzieci będą mogły już wejść do strefy młodego odkrywcy, a nie później I kwartale 2020 planujemy oddać wystawę - powiedziała dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska.

Zapowiedziała też ogłoszenie konkursu na nazwę, bo Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy to nazwa robocza i trochę za długa.

- To bardzo dobrze że w Białymstoku powstanie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, bo to oznacza, że rozwój pasji i zainteresowań, odkrywanie świata rozpocznie się od najmłodszego pokolenia. Nie będzie nasza młodzież musiała jeździć do Warszawy do Centrum Kopernika, bo tu takie centrum będzie funkcjonowało. Cieszę się, że w ramach RPO pojawiły si ę środki na ten cel - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno wręczając prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek.

- Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie mogło pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Chcielibyśmy, żeby stało się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.