PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadal protestują przeciwko powiększeniu Opola

  • pt    10 października 2016 - 14:35
Nadal protestują przeciwko powiększeniu Opola
Związek Gmin Śląska Opolskiego przyjął stanowisko wobec przyłączenia do miasta Opola części terenów sąsiednich gmin (fot.opole.pl)

Związek Gmin Śląska Opolskiego protestuje przeciwko pozbawieniu gminnych wspólnot samorządowych Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków części ich majątku zgromadzonego w wyniku 26 lat pracy samorządów gminnych.
Związek Gmin Śląska Opolskiego przyjął stanowisko wobec Rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. dotyczącego przyłączenia do miasta Opola części terenów gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków.

Stanowisko zostało przesłane do wszystkich 2478 gmin w Polsce oraz do Prezes Rady Ministrów, do Sejmu RP, do Senatu RP, do wszystkich posłów i senatorów, do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego i do Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Otrzymujemy poparcia naszego stanowiska w formie listów organów gmin z różnych województw nadsyłanych na nasz adres e-mail – piszą opolscy samorządowcy.

W stanowisku Związku Gmin Śląska Opolskiego czytamy:

- W dniu 19 lipca 2016 r. rząd podjął decyzję o przyłączeniu do Opola części terenu czterech sąsiednich gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków. Postanowiono tak jeszcze przed omówieniem tej kwestii podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i mimo wyników konsultacji społecznych, w których mieszkańcy wymienionych gmin opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko przyłączeniu do Opola.

Ogół mieszkańców stanowi wspólnotę

Autorzy protestu przypominają, że definicję wspólnoty samorządowej zawiera art. 16 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., który stanowi: ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządów.

Dodają, że jednostki samorządu terytorialnego mają osobowość prawną. Przysługują im prawo własności i inne prawa majątkowe, a samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej.

Przypominają także, że art. 21. 1. Konstytucji stanowi, że Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia, w wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.