PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda imienia Jerzego Regulskiego. Gdzie zrealizowano najciekawsze projekty kreujące ład przestrzenny?

  • aw    8 maja 2017 - 14:47
Nagroda imienia Jerzego Regulskiego. Gdzie zrealizowano najciekawsze projekty kreujące ład przestrzenny?
W ubiegłym roku nagrodę główną w kategorii "Realizacja dzieła" otrzymał projekt „Realizacja projektu architektoniczno-urbanistycznego Bulwaru Politechniki Wrocławskiej” przygotowany przez Andrzeja Poniewierkę z Politechniki Wrocławskiej (fot. fb/Bulwar Politechniki Wrocławskiej)

Do 30 czerwca można zgłaszać projekty w konkursie o Nagrodę imienia Jerzego Regulskiego.
• Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają II edycję Nagrody imienia Jerzego Regulskiego.

• Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

• Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach.

 

Jak przypominają organizatorzy konkursu, patron Nagrody był wybitnym mężem stanu, inicjatorem odbudowy w Polsce samorządów lokalnych, współautorem reform samorządowych, które od 1990 roku, jako pełnomocnik rządu RP, wprowadzał w życie. Profesor Jerzy Regulski był również jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jednym z najważniejszych zadań samorządów lokalnych, których koncepcje prof. Regulski tworzył z grupą współpracowników, jest troska o ład przestrzenny polskich regionów, miast, miasteczek, wsi i osiedli. Dlatego Nagroda jego imienia łączy te dwie dziedziny jego wielkich dokonań – troskę o ład przestrzenny oraz uhonorowanie twórców, których polem działania są polskie samorządy.

Nagroda imienia Jerzego Regulskiego została ustanowiona w 2016 roku i jest przyznawana w czterech kategoriach:

• idei (w postaci planu lub projektu urbanistycznego, koncepcji przestrzennej, wizji rozwoju przestrzennego, czy innego przedsięwzięcia o podobnym charakterze),

• realizacji dzieła (w postaci wdrożenia koncepcji urbanistycznej lub innej mającej charakter przestrzenny),

• wiedzy i upowszechniania (w postaci pracy naukowej, publikacji czy innej formy krzewienia lub poszerzania wiedzy związanej z urbanistyką, zagospodarowaniem i ładem przestrzennym),

• aktywności obywatelskiej (rozumianej jako inicjatywy i działania przyczyniające się do podniesienia ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju).

Zgłoszenia w II edycji Nagrody imienia Jerzego Regulskiego przyjmowane będą do 30 czerwca 2017 r. Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz pozostałe informacje znajdują się na stronie www.nagrodaregulskiego.frdl.pl.

Nagrodzeni w poprzednim roku

W ubiegłym roku kategorii Idei, nagrodę główną przyznano projektowi „Trakt Praski, czyli pieszo – rowerowy szlak pomiędzy warszawskim Powiślem oraz Pragą” autorstwa Małgorzaty Dembowskiej.

Nagrodę główną w kategorii Realizacja dzieła w 2016 r. otrzymał projekt „Realizacja projektu architektoniczno-urbanistycznego Bulwaru Politechniki Wrocławskiej” przygotowany przez Andrzeja Poniewierkę z Politechniki Wrocławskiej.

Ubiegłorocznym zwycięzcą w kategorii Wiedza i upowszechnianie został „Anty-bezradnik przestrzenny. Prawo do miasta w działaniu” opracowany przez Lecha Merglera, Kacpra Pobłockiego i Macieja Wudarskiego.

Zaś nagrodę główną w kategorii Aktywność obywatelska otrzymały dzieła: „Temat: Rzeka. Przywracamy Łynę Olsztynowi” i „Czarno na białym. Ujawniamy to, czego nie chcą pokazywać olsztyńscy samorządowcy” autorstwa Forum Rozwoju Olsztyna. Nominację w tej kategorii otrzymał projekt „Rowerowy katalizator społecznych zmian w 40-tysięcznym mieście Świdnik” (Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Zbigniew, 2017-05-09 06:55:27

    W Rzeszowie tereny zielone nad Wisłokiem i zalewem zabudowywane są wieżowczami