PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepsza śląska przestrzeń publiczna wybrana i nagrodzona

  • aw/PAP    4 listopada 2016 - 15:02
Najlepsza śląska przestrzeń publiczna wybrana i nagrodzona
Widok na Spodek z Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (Fot. Shutterstock.com)

• Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (dopełniająca utworzoną tam „oś kultury”) otrzymała Grand Prix w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego - zrealizowaną w 2015 roku.
• Wśród nagrodzonych są także inwestycje z Wodzisławia, Świętochłowic, Gliwic, Zabrza, Jastrzębia, Żor, Tarnowskich Gór.
Coroczny konkurs promujący m.in. rozwój i zmianę przestrzeni publicznej organizowany jest przez urząd marszałkowski woj. śląskiego oraz katowickie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Do tegorocznej, 17. edycji wpłynęły 43 zgłoszenia z 30 gmin.

Nagrody wręczono w piątek w Katowicach. Jury, które tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej, przyznało je w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej oraz zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik akcentował w piątek, że samorząd może w kwestiach przestrzeni, architektury, zrobić wiele. Zależy to od świadomości samorządowców i ich podejścia: "w jaki sposób będzie wyłoniony projektant, w jaki sposób będzie przeprowadzona realizacja". "Jesteśmy po to, jako samorząd województwa, aby te efekty, najlepsze rozwiązania, pokazywać i promować" - wskazał.

Prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Agnieszka Kaczmarska mówiła, że jurorzy, oceniając konkursowe zgłoszenia, starali się docenić z jednej strony architekturę, a z drugiej wkład samorządów i ich zaangażowania w budowanie nowych wartości i promocję swojego regionu. "Jako SARP bardzo chcemy podkreślać, że nasz potencjał twórczy jest do wykorzystania, że przetarg nie jest jedyną drogą do zrobienia dobrej inwestycji" - zaznaczyła.

Nagrodę Grand Prix otrzymało mieszczące się między katowickim Spodkiem a nowymi obiektami kulturalnymi na terenie dawnej kopalni Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w tym mieście (JEMS Architekci). W uzasadnieniu jury m.in. podkreśliło, że to realizacja reprezentująca trzy z czterech kategorii konkursowych - m.in. harmonijnie dopełnia "oś kultury" i "z szacunkiem uzupełnia" przestrzeń wokół ikony śląskiej architektury, jaką jest Spodek.

W kategorii przestrzeń publiczna wyróżnione zostały: rodzinny park rozrywki "Trzy wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim (pracownia projektowa Arkadius) oraz kompleks sportowo-rekreacyjny "U źródeł Warty" w Zawierciu (BAK Architekci).

Nagrodę w kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna dostała rewitalizacja terenu zabytkowych wież wyciągowych szybów 1 i 2 dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach (Bogusław Pilch, Elwu Leszek Woźniak).

W kategorii obiekt użyteczności publicznej nagrodzono rozbudowę przedszkola w Paniówkach (Jojko+Nawrocki Architekci). Wyróżnione zostały hala sportowa w Tarnowskich Górach (B.U.A. Profil, Studio Arcis), Muzeum Ognia w Żorach (OVO Grąbczewscy Architekci) oraz tężnia w Radlinie (Jaša Stożek Architekci).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.