PARTNER PORTALU
  • BGK

Największe rondo w Gdańsku otrzymało imię Tadeusza Mazowieckiego

  • pt    31 sierpnia 2016 - 14:20
Największe rondo w Gdańsku otrzymało imię Tadeusza Mazowieckiego
31 sierpnia uroczyście odsłonięto tablicę z nazwiskiem patrona ronda turbinowego w Letnicy. (fot.gdansk)

• Decyzję o nadaniu rondu imienia Tadeusza Mazowieckiego podjęli gdańscy radni na wniosek prezydenta Gdańska w kwietniu 2016 roku.
• 31 sierpnia uroczyście odsłonięto tablicę z nazwiskiem patrona ronda turbinowego w Letnicy.
W uchwale radnych napisano: "Tadeusz Mazowiecki w sierpniu 1980 r. był wśród inicjatorów apelu polskich intelektualistów wspierających strajkujących w Gdańsku robotników i wraz z Bronisławem Geremkiem zawiózł ten apel do Stoczni. Poproszeni przez Lecha Wałęsę o pomoc doradczą utworzyli Komisję Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Mazowiecki został jej przewodniczącym. Odegrał wielką rolę w poszukiwaniu formuł i zapisów, które znalazły się w kluczowych punktach Porozumienia Sierpniowego”.

 - Dla nas Tadeusz Mazowiecki był symbolem odrodzenia, powrotu do demokracji, wolnej gospodarki, przynależności Polski do narodów Europy - mówił podczas uroczystego nadania imienia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Do czegoś sprawdzonego, co się dobrze kojarzy.

 - Na pewno wśród tych, którzy się przyczynili do odzyskania niepodległości Polski był właśnie Tadeusz Mazowiecki - wspominał Aleksander Hall minister ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

- To był też człowiek, który sobie cenił związek z Gdańskiem i w historii tego miasta odegrał wielką rolę, choćby przez udział w sierpniowym strajku. Był przewodniczącym komisji eksperckiej i miał swój wkład w formułowanie porozumień sierpniowych.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku, zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie. Był pierwszym polskim niekomunistycznym premierem po II wojnie światowej, działaczem "Solidarności" (któremu Związek powierzył funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”), współtworzył i kierował Unią Demokratyczną, a następnie Unią Wolności (do 1995 roku).

- Tadeusz Mazowiecki mówił, że możemy się spierać, ale nie możemy pozwolić się nienawidzić - dodał Aleksander Hall. - Ta lekcja jest szczególnie ważna w obecnych czasach, kiedy jest tyle agresji, braku szacunku dla człowieka, dla politycznego przeciwnika.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.