PARTNER PORTALU
  • BGK

Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. przyjrzy się funkcjonowaniu samorządów

  • MN    3 stycznia 2017 - 10:59
Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. przyjrzy się funkcjonowaniu samorządów
Wiele działań NIK w 2017 r. będzie dotyczyć jednostek samorządu terytorialnego. (fot. arch. NIK)

• Najwyższa Izba Kontroli planuje w 2017 roku rozpoczęcie 110 kontroli. Wiele z nich dotyczyć będzie jednostek samorządu terytorialnego.
• Wykorzystywanie środków UE na lata 2014-2020 czy utrzymanie i eksploatacja sieci wodociągowych w miastach – to tematy niektórych kontroli w 2017 r.
• Kontrole przeprowadzi 12 departamentów i 16 delegatur NIK. Izba dokończy też kontrole rozpoczęte w 2016 roku.
Najwyższa Izba Kontroli w 2017 roku najwięcej kontroli zaplanowała w działach: zdrowie (17 kontroli, co stanowi 16 proc. wszystkich kontroli ujętych w Planie pracy NIK na 2017 r.), środowisko (11 kontroli, 10 proc.), transport (9 kontroli, 8 proc.), administracja publiczna (8 kontroli, 7 proc.), oświata, wychowanie i finanse publiczne (po 5 kontroli, 5 proc.) oraz rolnictwo, obrona narodowa i sprawy wewnętrzne (po 4 kontrole, 4 proc.).

Kontrole w wymienionych działach stanowić będą 61 proc. wszystkich kontroli ujętych w Planie pracy NIK na 2017 r. Ponadto, izba będzie kontynuowała część kontroli, które rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku.

Wśród tematów kontroli NIK przygotowanych przez Departament Administracji Publicznej (KAP) znajdują się m.in.: Wdrażanie systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców; Wspieranie przedsiębiorczości przez gminy; Zarządzanie wykorzystaniem środków UE na lata 2014-2020 w ramach Polityki Spójności; System zagospodarowania odpadów komunalnych; Wykonywanie przez gminy wyroków sądów administracyjnych.

Czytaj też: NIK: Policja i straż miejska niewystarczająco chronią pieszych i rowerzystów

Departament Budżetu i Finansów (KBF) podejmie m.in. kontrolę z zakresu skuteczności programów naprawczych jednostek samorządu terytorialnego.

Bezpieczeństwo przewozów kolejowych oraz infrastruktura dostępowa do portów morskich to niektóre tematy kontroli Departamentu Infrastruktury (KIN).

Z kolei Departament Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego (KNO) podejmie takie tematy jak: Utrzymywanie przez gminy obiektów wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012"; System awansu zawodowego nauczycieli; System oceny jakości kształcenia w szkołach wyższych.

Departament Środowiska (KSI) przeprowadzi kontrole dotyczące utrzymania i eksploatacji sieci wodociągowych w miastach, czy finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez powiaty i gminy.

Czytaj też: NIK o zadłużeniu w parabankach: Samorządy naginają przepisy

Oprócz departamentów, NIK posiada także szesnaście delegatur w miastach wojewódzkich. One również będą realizować własne kontrole.

Przykładowo, delegatura w Poznaniu podejmie temat dostępności przestrzeni publicznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Z kolei delegatura w Krakowie podejmie np. temat ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami, a także  wykorzystania Jednolitego Pliku Kontrolnego w postępowaniach i kontrolach podatkowych.

Cały plan pracy Najwyżej Izby Kontroli w 2017 roku udostępniamy w załączniku PDF. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.