PARTNER PORTALU
  • BGK

Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego tworzone jest cichaczem i bez konsultacji?

  • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 14:55
Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego tworzone jest cichaczem i bez konsultacji?
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus mówi o "tajnych konsultacjach" w kontekście NCRSO. (fot. klub.nowoczesna.org)

• Posłowie Nowoczesnej skrytykowali prace nad projektem ustawy, która powołuje Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
• Według posłanki Joanny Scheuring-Wielgus projekt jest tworzony cichaczem i bez konsultacji.
• Według niej to pokazuje, że takie "tajne konsultacje" są prowadzone po to, żeby powiedzieć, że się odbyły.
W poniedziałek Nowoczesne zorganizowała w Sejmie debatę ekspertów i organizacji pozarządowych dotyczącą społeczeństwa obywatelskiego; nie wpuszczono na nią dziennikarzy, ale na stronie internetowej Sejmu odbywa się transmisja z tego wydarzenia. Scheuring-Wielgus poinformowała, że od uczestników tej debaty otrzymała projekt ustawy dot. powołania Centrum; jak dodała posłowie nie znają tego projektu.

Scheuring-Wielgus mówiła, że poniedziałkowa debata, której jednym z tematów była sytuacja organizacji pozarządowych były to pierwsze konsultacje w ramach programu "Nowoczesna Polska". Podkreśliła, że duża cześć gości zaproszonych przez Nowoczesna na spotkanie nie została wpuszczona na teren Sejmu, mimo tego, że byli wpisani na listę.

"Jest planowane powołanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - nikt z posłów nie zna tej ustawy. Okazało się, że są prowadzone przez wojewodów konsultacje w całej Polsce, tylko nikt o tych konsultacjach nie wie" - dodała posłanka.

Zaznaczył, że jeden z uczestników poniedziałkowego spotkania przypadkiem znalazł się na takich konsultacjach i przekazał posłom Nowoczesnej projekt. "Projekt ten z pierwszy raz. "To pokazuje, że Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest tworzone cichaczem bez tak naprawdę konsultacji ze środowiskiem, którego to Narodowe Centrum ma dotyczyć i trochę jesteśmy zaniepokojeni tym" - podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Czytaj też: Nie będzie powtórki z głosowania nad budżetem

Według niej to pokazuje, że takie "tajne konsultacje" są prowadzone po to, żeby powiedzieć, że się odbyły. "Tylko my się pytamy: z kim były prowadzone skoro nie były ze środowiskami, które my dzisiaj zaprosiliśmy do siebie na debatę, a były to środowiska z najróżniejszych obszarów, ze wszystkich możliwych stron?" - pytała posłanka.

Poinformowała, że na poniedziałkowe konsultacje Nowoczesnej został zaproszony również wicepremier minister kultury Piotr Gliński oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński, jednak odmówili przyjścia. Posłanka przyznała, że Nowoczesna będzie się domagać wyjaśnień ws. trybu prowadzenia konsultacji.

Czytaj też: Prezydent Warszawy: W Polsce nastały rządy autorytarne

Rząd planuje powołanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które przejmie zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - obecnie jednostki odpowiedzialnej za III sektor. Narodowe Centrum zostanie także operatorem Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a docelowo także planowanych funduszów: Grantów Instytucjonalnych i Inicjatyw Edukacyjnych. Centrum będzie podlegać Prezesowi Rady Ministrów.

Projektem rząd zajmie się we wtorek, 20 grudnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.