PARTNER PORTALU
 • BGK

Nazwy ulic i placów wzbudzają kontrowersje? Radni Konstancina znaleźli na to sposób

 • konstancin24.eu    18 sierpnia 2016 - 09:41
Nazwy ulic i placów wzbudzają kontrowersje? Radni Konstancina znaleźli na to sposób
Radni przyjęli uchwałę określającą zasady rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w gminie Konstancin-Jeziorna (fot.konstancin24.eu)

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny postanowiła wprowadzić zasady dotyczące rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w gminie. Dotychczas tego typu propozycje wzbudzały kontrowersje. Teraz procedura ma być przejrzysta i każdy mieszkaniec będzie mógł w niej wziąć udział, nie tylko zgłaszając propozycje nazw miejsc publicznych, lecz także uczestnicząc w ich ocenie. Nazwy mają być przede wszystkim bezkonfliktowe i apolityczne.
Ostateczną decyzję o nadaniu nowej nazwy jakiejś ulicy, rondu czy innemu miejscu publicznemu podejmuje rada miejska. To się nie zmieni, ale radni postanowili wprowadzić szczegółowe procedury składania i opiniowania wniosku nim trafi pod obrady. Dzięki temu radni przed podjęciem decyzji będą mogli zapoznać się z wynikiem konsultacji społecznych oraz z wnikliwą oceną komisji, która rozpatrzy wniosek.

Jakie były dotychczas problemy?

Dotychczas wiele propozycji dotyczących nadania nowych nazw miejscom publicznym w gminie wzbudzało spore kontrowersje, szczególnie jeżeli dotyczyły upamiętnienia jakiejś postaci historycznej.

Oczywiście nikt nie miał nic przeciwko rondu Jana Pawła II, czy upamiętnieniu Armii Krajowej. Ale już Żołnierze Wyklęci, Włodzimierz Kozakiewicz "Barry" (rondo na Porąbce) oraz Danuta Siedzikówna "Inka" (rondo na Królewskiej Górze), nie wszystkim przypadli do gustu. Choć ostatecznie obie postacie zostały upamiętnione. Kilkakrotnie radni odrzucali propozycję nadania nazwy Alei Miłośników Konstancina traktowi spacerowemu między ulicami Żeromskiego i Piotra Skargi w Parku Zdrojowym. Ta nazwa też w końcu została przyjęta, ale zajęło to cztery lata.

Natomiast radni odrzucili propozycję upamiętnienia w naszym mieście prof. Stanisława Rudnickiego, wybitnego lekarza uzdrowiska, którego imię miał nosić fragment ul. Mostowej nad Jeziorką.

Jednak najwięcej kontrowersji wzbudził wniosek z końca ubiegłego roku o nazwie dla ronda na ul. Warszawskiej w Bielawie. Miało nosić imię "Profesora Lecha Kaczyńskiego", byłego Prezydenta RP, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po burzliwych obradach radni ostatecznie odrzucili tę propozycję i wybrali mniej kontrowersyjną. Zdecydowali, że skrzyżowanie będzie nosiło nazwę "Saint-Germain-en-Laye", francuskiego miasta, które współpracuje z naszą gminą.

Podczas tych samych obrad radni nadali nazwy także dla trzech innych rond, upamiętniając inne miasta partnerskie: Denzlingen, Nowa Wilejka, Krzemieniec. Po tych perturbacjach uznano, że należy przygotować przejrzyste zasady opiniowania wniosków. Jednak kiedy trwały prace nad uchwałą, latem tego roku, dwie alejki w Parku Zdrojowym zyskały nazwy kolejnych miejscowości z zagranicy, z którymi współpracuje nasze miasto - czeskich Hranic oraz włoskiego Pisogne.

Nowa uchwała przyjęta

Dopiero na ostatniej sesji, kiedy większość rond i ścieżek już zyskało patronów, radni przyjęli uchwałę określającą zasady rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w gminie Konstancin-Jeziorna. Głównie po to, jak brzmi fragment uzasadnienia, żeby "zwiększyć udział mieszkańców oraz stowarzyszeń przy decydowaniu o istotnych sprawach dla ładu przestrzennego".

Każdy wniosek ma trafiać do zespołu konsultacyjnego, w skład którego wchodzą: Przewodniczący Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, jego dwóch zastępców oraz przewodniczący dwóch komisji stałych rady - komisji ładu przestrzennego oraz bezpieczeństwa, oświaty, kultury i sportu.

W pracach zespołu weźmie udział również burmistrz lub jego przedstawiciel oraz wszyscy mieszkańcy, czy reprezentanci stowarzyszeń, którzy się zgłoszą. Będą mieli na to 21 dni od złożenia wniosku do samorządu. Zostanie on natychmiast opublikowany w internecie. Zespół Konsultacyjny wyda opinie o wnioskowanej nazwie, biorąc pod uwagę jej bezkonfliktowość, apolityczność, wartość merytoryczną oraz ocenę zasług lub znaczenie dla historii gminy, osoby lub podmiotu, którego imieniem ma być nazwane miejsce publiczne.

Do opinii będą załączone wszystkie argumenty za i przeciw propozycji nazwy, pisemne opinie osób i organizacji, które wpłyną w czasie prac konsultacyjnych oraz opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Po zakończeniu oceny wniosek w formie uchwały trafi do rady miejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Zasady dotyczące opiniowania nazw miejsc publicznych są nieco spóźnione, ponieważ większość z nich ma już swoich patronów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.