PARTNER PORTALU
  • BGK

Nazywam się Miliard. Manifestacja w Toruniu

  • pt    13 lutego 2018 - 11:18
Nazywam się Miliard. Manifestacja w Toruniu
One Billion Rising (OBR) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na przemoc seksualną (fot. Pixabay)

Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.
  • 14 lutego odbędzie się w Toruniu kolejna edycja międzynarodowej akcji One Billion Rising (Nazywam się Miliard).
  • Manifestujący spotkają się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
  • W tym roku organizatorzy chcą poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym.

One Billion Rising (OBR) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na przemoc seksualną.

- W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym – informują organizatorzy akcji.

Czytaj też: Pieniądze na walkę z przemocą w rodzinie

Analiza ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazała, że:

• 50% programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta;

• 90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci;

• tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet;

• tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

Zdaniem organizatorów samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać.

- Bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać – czytamy w informacji prasowej.

- Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem – dodają organizatorzy.

Wydarzenie organizują Toruńskie Dziewuchy.

Akcja "Nazywam się miliard" odbywa się na całym świecie i w Polsce od 2013 r. "Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo - tańcząc, rządzę swoim ciałem" - tłumaczą formę protestu organizatorzy. Podkreślają przy tym, że wspólny taniec wyzwala energię i jest manifestacją siły.

"Jedna za miliard - miliard za jedną" - to przyświecające działaniom protestujących hasło, symbolizujące solidarność oraz wsparcie dla dziewcząt i kobiet doświadczających przemocy. Pomysłodawczynią akcji była amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa Eve Ensler. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.