PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW rozlicza sprawę toruńskiej geotermii

  • pt    14 czerwca 2016 - 15:00
NFOŚiGW rozlicza sprawę toruńskiej geotermii
Prawie 5 mln zł stracił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na skutek nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej (fot.nfosigw.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował sprawę tzw. geotermii toruńskiej.
Prawie 5 mln zł stracił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na skutek nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej, a ponad 1,6 mld zł przyznano w formie bezzwrotnych dotacji koncernom międzynarodowym i najbogatszym firmom – to opinia nowych władz NFOŚiGW na temat działania poprzedników.

NFOŚiGW przypomina, że Sąd Okręgowy w Warszawie, w lutym tego roku, podczas rozprawy ws. rozwiązania umowy na geotermię toruńską między NFOŚiGW a Fundacją Lux Veritatis, ogłosił m.in., że „całokształt działania Funduszu w okresie od końca stycznia do maja 2008 roku, wskazuje na jednostronną i wyjątkowo nieprzychylną dla Fundacji działalność nakierowaną na zakończenie umowy o dotację z Fundacją, co miało być może związek ze zmianą opcji politycznej i wyraźnymi naciskami na odstąpienie od realizacji umowy z Fundacją”

Sąd ogłosił również, że pomiędzy stronami została zawarta ugoda sądowa na łączną kwotę 26 mln 490 tys. zł.

Jak podkreśla Fundusz, jej zawarcie pozwoliło na umorzenie długotrwałego i kosztownego postępowania, trwającego od kwietnia 2009 roku. - Dzięki wspomnianej ugodzie, podpisanej w wyniku działań nowego Zarządu NFOŚiGW, udało się zmniejszyć wymiar szkody dla środków publicznych co najmniej o 13,5 mln złotych – pisze w komunikacie NFOŚiGW.

Reakcją na tę sytuację było wystąpienie prof. Jana Szyszki – Ministra Środowiska, który powiedział w Sejmie: „Lux Veritatis wykonało ten otwór, ale nie rozpoczęło eksploatacji – 7 lat temu – w związku z tym nie mamy czystej energii, jest emisja dwutlenku węgla, jest emisja pyłów do atmosfery, a równocześnie ta „moc”, która powinna być zużyta w Toruniu, została zajęta przez inwestora obcego – EDF – który nota bene z NFOŚiGW dostał kilkadziesiąt milionów dotacji”.

W ślad za wystąpieniem Ministra Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożył 17 maja 2016 r. zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu przestępstwa nadużycia przesz poprzedni zarząd NF w ww. sprawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.