PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie konsultacji ws. budowy pomnika L.Kaczyńskiego

  • PAP/EM    27 marca 2017 - 17:56
Nie będzie konsultacji ws. budowy pomnika L.Kaczyńskiego
Rynek w Białymstoku. (fot. wikipedia.org)

W Białymstoku nie będzie konsultacji społecznych ws. budowy w mieście pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zdecydowała rada miasta. Na sesji w lutym, głosami większościowego klubu PiS, rada dała już zgodę na budowę takiego pomnika.
• Rada miasta zdecydowała, że nie będzie konsultacji społecznych ws. budowy w mieście pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

• Niektórzy radni chcieli, aby w konsultacjach były zadane białostoczanom dwa pytania: czy pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby być zbudowany w mieście, a jeśli tak, to czy miałby stanąć na Placu Uniwersyteckim.

• Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku ma ufundować społeczny komitet, na którego czele stoi szef PiS w regionie, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Przed tamtym głosowaniem odrzucony został - zgłoszony w trakcie sesji - wniosek PO, by temat zdjąć z porządku obrad i przed decyzją przeprowadzić konsultacje społeczne.

W poniedziałek sprawa konsultacji wróciła na sesję i znalazła się w jej programie. Jak mówił w imieniu wnioskodawców przewodniczący klubu PO Zbigniew Nikitorowicz, w konsultacjach miałyby być zadane białostoczanom dwa pytania: czy pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby być zbudowany w mieście, a jeśli tak, to czy miałby stanąć na Placu Uniwersyteckim (taka lokalizacja została przegłosowana w lutym).

Apelował do radnych PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, by - jak to ujął - "nie bali się suwerena". "Tak często się do niego odwoływaliście, zwłaszcza w kampanii wyborczej, że warto również mieć na względzie opinię białostoczan wtedy, kiedy po wyborach ma się większość" - mówił Nikitorowicz.

Przypominał, że w badaniach społecznych zamówionych przez magistrat, jak również w sondażu jednej z regionalnych gazet, większość respondowanych była przeciwna budowie w Białymstoku pomnika Lecha Kaczyńskiego.

W uzasadnieniu do projektu uchwały o konsultacjach społecznych zwrócono też uwagę, że taka procedura jest w mieście od dawna stosowana i powszechnie akceptowana zarówno przez mieszkańców, jak i radnych, nie obciąża też budżetu miasta.

Po przedstawieniu projektu, w dyskusji nikt nie wziął udziału. W głosowaniu dziesięć osób było za przyjęciem uchwały, trzynaście przeciw.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku ma ufundować społeczny komitet, na którego czele stoi szef PiS w regionie, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • nico, 2017-03-27 18:33:18

    Suweren decyduje tam gdzie PiS wygodnie. Demokracja w Polsce umiera.