PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowa rzeźba przed dworcem Łódź Fabryczna

  • aw/PAP    10 sierpnia 2017 - 17:25
Nietypowa rzeźba przed dworcem Łódź Fabryczna
Rzeźba to forma dwubryłowa; jej podstawę tworzy zdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej stali. Na nim została ustawiona postać człowieka (fot: twitter.com/Miasto_Lodz)

Rzeźba "Ciężar niewłaściwy", którą łodzianie zdążyli nazwać nieformalnie "Spóźnionym pasażerem", stanęła przed budynkiem Dworca Łódź Fabryczna od strony al. Poznańskich. Czterometrowa rzeźba została stworzona przez dwóch artystów z Warszawy - Tomasza Górnickiego oraz Chazme.
Dzieło jest 6. realizacją w projekcie UNIQUA Art Łódź, promującym pojawianie się sztuki w przestrzeni miasta.

"W ciągu ostatniego roku w przestrzeni miejskiej powstały różnego rodzaju obiekty artystyczne - głównie rzeźby i instalacje. Do Łodzi udało się sprowadzić dziewięciu artystów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych, którzy w przestrzeni miejskiej w ramach sześciu realizacji stworzyli 11 różnych obiektów artystycznych. Trzy z nich pozostaną na łódzkich ulicach na stałe" - podkreślił dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź Marcin Bieżyński z Łodzkiego Centrum Wydarzeń.

Jedną z trzech prac, które na stałe wpiszą się w krajobraz miasta jest "Ciężar niewłaściwy" - czterometrowa rzeźba autorstwa dwóch artystów z Warszawy - Tomasza Górnickiego oraz Chazme. Stworzona z elementów metalowych, betonowych oraz akrylowych kompozycja została ustawiona w przestrzeni znajdującej się od północnej strony dworca Łódź Fabryczna przy al. Rodziny Poznańskich.

"Zależało nam, aby znaleźć dla tej rzeźby miejsce adekwatne do jej charakteru. Wytypowaliśmy kilka lokalizacji w centrum miasta, ale nowoczesna forma i zabudowa dworca i pobliskiej dawnej elektrociepłowni EC1 okazały się najlepszym dla niej tłem. Dzięki temu podróżni przyjeżdżający pociągiem czy autobusem od razu po wyjściu z dworca będą mieli szansę obcowania ze świeżą i nowoczesną sztuką" - dodał Bieżyński, który w czwartek zaprezentował dzieło łódzkim mediom.

Rzeźba to forma dwubryłowa; jej podstawę tworzy zdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej stali. Na nim została ustawiona postać człowieka - jest to odlew ze sztucznego kamienia przyspawany do podstawy w pięciu miejscach żebrowanym prętem. Postać znajduje się w ruchu, można przypuszczać, że biegnie lub upada do tyłu, dlatego łodzianie, którzy już od kilku dni mogli przyjrzeć się rzeźbie, ochrzcili ją nieformalnie "Spóźnionym pasażerem".

"Pracę można interpretować na wiele sposobów. Może to być metaforyczna wizja zapadnięcia się postaci, która wciąga za sobą otoczenie, a może to postument się załamał i ciągnie za sobą postać. Interpretacja może odnosić się do stanów psychicznych, jak i czysto abstrakcyjnych relacji form. Wspólnie z Chazmem zostawiamy przechodniom i widzom otwartą możliwość interpretacji; dla nas fajne jest to, że praca już żyje własnym życiem i pobudza wyobraźnię odbiorców" - zaznaczył Tomasz Górnicki, który w tworzeniu rzeźby skupił się na jej części figuratywnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.