PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa Konstytucja: Jakie oczekiwania mają samorządy?

  • Parlamentarny.pl (AT)    25 sierpnia 2017 - 14:00
Nowa Konstytucja: Jakie oczekiwania mają samorządy?
Prezydent wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Prezydent Andrzej Duda dyskutował już z przedstawicielami samorządu terytorialnego na temat ich oczekiwań wobec nowej konstytucji. Czy powinniśmy mieć zapisane trzy szczeble samorządu terytorialnego w konstytucji RP? To są pytania, które w automatyczny sposób cisną się na usta - powiedział prezydent podczas debaty dot. zmian w konstytucji w Gdańsku.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji, organizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit".

Podczas konferencji powiedział, że konstytucja musi być zrozumiała dla ludzi.

- Ona musi być taka, jakiej ludzie chcą, taka jakiej oczekują, ona musi realizować pewne kierunki wskazane przez społeczeństwo i temu właśnie ma służyć referendum konsultacyjne - zaznaczył Duda.

- Nie chodzi mi tylko o to, że prawnicy, eksperci napiszą konstytucję, Zgromadzenie Narodowe ją uchwali, potem społeczeństwo będzie mogło się wypowiedzieć, czy jej chce, czy nie. Chodzi o to, żeby konstytucja była zbudowana tak, jak społeczeństwo, obywatele tego chcą - podkreślił.

Jak mówił, temu właśnie ma służyć przeszło roczny okres debaty konstytucyjnej.

Czytaj też: Dera o zmianach w konstytucji: To nie jest akademicka dyskusja, tylko bardzo ważny dzień

Andrzej Duda poinformował też, że dyskutował już m.in. z przedstawicielami samorządu terytorialnego nt. ich oczekiwań wobec nowej konstytucji. - Czy powinniśmy mieć zapisane trzy szczeble samorządu terytorialnego w konstytucji RP? To są pytania, które w automatyczny sposób cisną się na usta - podkreślił,

Zapowiedział, że chciałby, aby przedmiotem dyskusji były również takie kwestie, jak np. to jaki ma być przewidziany konstytucją poziom gwarancji zabezpieczenia społecznego choćby dla niepełnosprawnych czy rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, czy powinny być w konstytucji zabezpieczone świadczenia dla rodzin związane z programem 500 plus, jak powinien wyglądać podział władz - czy chcemy wybierać prezydenta w wyborach powszechnych, ilu powinno być posłów i senatorów, czy edukacja powinna być bezpłatna, gwarantowana przez państwo, czy szkolnictwo wyższe powinno być bezpłatne oraz jak powinno wyglądać finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej i służby zdrowia.

- To są te elementy, o których powinniśmy dyskutować i cieszę się, że ta dyskusja się rozpoczyna" - podkreślił prezydent.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • deficja, 2017-08-28 16:22:55

    Proszę nie mylić tzw. "samorządowców" z samorządnością i samorządem lokalnym jaki tworzą wspólnoty mieszkańców. Pan Stępień w 2015 roku postawił jasną diagnozę w sprawie wykoślawienia się samorządowców. Dlatego niech "samorządowcy" nie zajmują głosu w sprawie Konstytucji RP. Ten... głos mają tylko szeroko pojęci obywatele.  rozwiń