Nowe logo Gliwic nie podoba się mieszkańcom

Skrzętnie skrywane projekty nowego logo Gliwic wreszcie ujrzały światło dzienne. Ostatecznego wyboru mają dokonać mieszkańcy, problem w tym, że wielu osobom żadna z wersji nie przypadła do gustu.
Nowe logo Gliwic nie podoba się mieszkańcom
Gliwice chcą mieć nową identyfikację wizualną, ale ta nie podoba się mieszkańcom. (fot. youtube)

Miasto Gliwice zawarło w marcu umowę z firmą RIO CREATIVO ze Słupska dotyczącą przygotowania trzech propozycji logo miasta, w tym dwóch nowych oraz liftingu obecnego logotypu. Umowa miała zostać zrealizowana na początku maja, jednak urzędnicy długo opierali się z publikacją jej rezultatów.

Teraz zostały zaprezentowane w Miejskim Serwisie Informacyjnym. Na stronie Urzędu pojawiła się sonda, w której umieszczono trzy propozycje. W terminie od 13 września do 6 października można zagłosować na wybrany przez siebie wariant.

- Logo ma być nośnikiem idei związanych z tożsamością miasta, dlatego jego wybór pozostawiamy gliwiczanom. Nie chcemy wprowadzać takiej zmiany bez opinii mieszkańców – mówi zastępca prezydenta, Krystian Tomala dla MSI.

Mieszkańcom się nie podoba

Nowa wersja identyfikacji wizualnej nie przypadła do gustu gliwiczanom. Wielu z nich wolałoby pozostać przy dotychczasowej wersji. Wyraz temu dali w komentarzach w portalu facebook.com pod zamieszczonym przez miasto artykułem.

– Obecne logo jest super. Po co je zmieniać i to na coś tak brzydkiego. Miasto zapłaciło ogromne pieniądze ze projekty, które za bardzo nikomu się nie podobają. Lepszą i tańszą inicjatywą byłby np. konkurs na logo dla Miasta… ale po co? Lepiej zapłacić firmie za projekty… brak słów – komentuje internautka.

– Zdecydowanie żadne. Jak miasto, które aspiruje do największych miast w Polsce mogło wypuścić coś takiego. Te logotypy nie nadają się do publikacji a tym bardziej jako oficjalne znaki. Już się nie dziwię dlaczego to wszystko było utrzymywane w wielkiej tajemnicy. A najgorsze jest to że stworzyła to firma, która zaprojektowała nową identyfikację Słupska (Nomen omen bardzo udaną) – pisze inny internauta.

Obecne logo miasta Gliwice. (fot. UM Gliwice)
Obecne logo miasta Gliwice. (fot. UM Gliwice)

Funkcjonowanie wśród niskiej jakości produktów?

Również Jakub Kowalski, architekt z serwisu Gruba Tektura, nie jest zachwycony propozycjami przedstawionymi przez magistrat. – Pracownia Rio Creativo zasłynęła swego czasu dobrym projektem identyfikacji wizualnej Słupska i podobne oczekiwania można było mieć w stosunku do gliwickiego logo. W mojej opinii nie spełnia on jednak wymagań, które stawia się przed znakiem reprezentującym miasto wewnątrz swoich granic jak i poza nimi. W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się zastępowanie historycznych herbów nowoczesnymi grafikami o reklamowym zabarwieniu – komentuje Kowalski.

Niestety, realia polskiej estetyki powodują, że tego typu zabiegi często kończą się kompromitacją, z którą gmina i jej mieszkańcy muszą żyć przez następne kilkanaście lat
– dodaje.

Architekt zwrócił także uwagę na to, że kwestia sposobu wyboru logo: w głosowaniu, konkursie czy przetargu jest mniej istotna. Jak twierdzi, dobry projekt może powstać nawet przy jego zamówieniu z wolnej ręki. Nie ma na to jednak żadnych gwarancji, więc najważniejsze by to urzędnicy posiadali narzędzia do weryfikacji jakości wysuwanych propozycji.

– Gotowe logo ocenić musi rada składająca się z osób, które posiadają wykształcenie w zakresie projektowania znaków graficznych. W razie wątpliwości takiego grono działające z polecenia władz miejskich powinno mieć możliwość złożenia swoich zastrzeżeń lub odrzucenia propozycji. Wydanie publicznych pieniędzy na dotychczasowe prace nie może z góry oznaczać przyjęcia projektu, ponieważ skazuje nas to na funkcjonowanie wśród niskiej jakości produktów. A tym skończy się publiczne głosowanie, w którym mieszkańcy nie mogą zadecydować o pozostawieniu dotychczasowego logo – proponuje Kowalski.

Nowe logo Gliwic ma być używane od 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie "Nowoczesne" tylko Nowe logo ;)

K4, 2017-09-14 12:26:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE