PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe odkrycie archeologiczne w Lublinie stanie się atrakcją turystyczną?

  • aw    25 sierpnia 2016 - 12:16
Nowe odkrycie archeologiczne w Lublinie stanie się atrakcją turystyczną?
Podczas wykopalisk badacze dotarli także do najstarszej nawierzchni traktu (fot. UM Lublin)

• Na ślady budynku z późnego średniowiecza natrafili archeolodzy podczas prac na pl. Litewskim, w pobliżu budynku hotelu Europa.
• Władze miasta liczą, ze będzie to kolejna atrakcja turystyczna Lublina.
Jak informuje lubelski magistrat, przeznaczenie budynku, najprawdopodobniej domu, nie zostało jeszcze potwierdzone. Próbki odkryć trafią teraz do szczegółowych badań. To najstarszy odkryty dotychczas obiekt na pl. Litewskim. Odkryty przez archeologów budynek stał w miejscu późniejszego drewnianego traktu w kierunku Warszawy.

Podczas wykopalisk badacze dotarli także do najstarszej nawierzchni traktu, która znajdowała się około trzech metrów pod obecnym poziomem Krakowskiego Przedmieścia. Pod warstwami drogi wyłożonej drewnem, archeolodzy natrafili na najstarszą, zapewne XVI-wieczną część traktu. Była wyłożona różnej wielkości kamieniami. W ramach napraw, by wyrównać trakt między kamienie wkładano fragmenty drewna czy kości.

- Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu - powiedział wizytując przebudowę Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.