PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS postanowił? Nowych województw nie będzie

  • pt    17 lutego 2016 - 14:23
PiS postanowił? Nowych województw nie będzie
W Częstochowie prezydent Matyjaszczyk w staraniach o powstanie województwa zainicjował akcję "Napisz list do pani premier" (fot.czestochowa.um.pl)

• Nie ma planów utworzenia nowych województw – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
• Prace nad wprowadzeniem ewentualnych korekt podziału terytorialnego państwa wymagają czasu i debaty publicznej – informuje Sebastian Chwałek.
Słupski poseł Zbigniew Konwiński z Platformy Obywatelskiej skierował do ministerstwa administracji pytanie o realizację przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie województwa środkowopomorskiego.

- Zapowiadane zmiany mapy administracyjnej kraju wzbudzają niepokój, wręcz strach, bo brak jest jakichkolwiek propozycji rozwiązań problemów, które niosą ze sobą takie zmiany. Czy planowana jest zmiana podziału administracyjnego Polski i według jakich wskaźników miałby odbywać się podział kraju na województwa? Czy powstaną nowe województwa w tym środkowopomorskie? - pytał poseł.

W odpowiedzi wiceminister w MSWiA Sebastian Chwałek napisał.

- Nie jest planowane - na dzień dzisiejszy - dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państw. Należy wskazać, że aktualnie brak jest wiążącej decyzji czy rozwiązania w omawianym obszarze, bowiem ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem.

Jak dodał Chwałek: - Najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa, będzie ich akceptacja społeczna. Przedstawiając powyższe, pragnę jednocześnie podkreślić, że prace nad wprowadzeniem ewentualnych korekt podziału terytorialnego państwa wymagają zarówno czasu, jak i wieloaspektowej analizy, w tym debaty publicznej i nie mogą być prowadzone pospiesznie.

Warto dodać, że sprawa nowego województwa podzieliła samorządowców. O ile sejmik pomorskiego podjął uchwałę w której sprzeciwia się utworzeniu środkowopomorskiego, to rady miejskie w Słupsku i Koszalinie poparły pomysł Prawa i Sprawiedliwości.

Zwolennicy powstania nowego województwa, mieli powody do optymizmu, bo powołanie środkowopomorskiego wydawało się znacznie bardziej realne niż utworzenie częstochowskiego i warszawskiego.

– Istnienie w regionie koszalińskim ośrodka administracyjnego na poziomie wojewódzkim pomogłoby w rozwoju tej części ojczyzny – mówił przecież Jarosław Kaczyński w trakcie konwencji PiS w Koszalinie. Ten pomysł PiS forsował już zresztą, gdy był u władzy w latach 2005-2007.

Dwa dni temu przeciwko podziałowi województwa śląskiego protestowali radni tamtejszego sejmiku: - podział to więcej zagrożeń niż korzyści – napisali w stanowisku.

Zamieszanie wokół województw wynika ze sprzecznych sygnałów jakie wysyłają politycy PiS. Przykładowo, w połowie stycznia częstochowski poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński informował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że prace nad powołaniem częstochowskiego ruszą lada chwila, ale już 25 stycznia premier Beata Szydło mówiła: - Rząd obecnie nie pracuje nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Cherubinek, 2016-02-18 19:36:56

    Matyjaszczyk próbował zbić polityczny kapitał na obietnicy Giżyńskiego, ale chyba nie wyszło :-) Zresztą, co jemu wyszło :-)