PARTNER PORTALU
 • BGK

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski, Poznań, Gniezno: Program uroczystości już znany

 • PAP/AT    23 marca 2016 - 12:22
Obchody 1050-lecia Chrztu Polski, Poznań, Gniezno: Program uroczystości już znany
Marszałek Woźniak podkreślił, że tegoroczne uroczystości są swoistą rekompensatą za obchody 1000-lecia chrztu, celebrowane w 1966 roku w opozycji Kościoła i państwa (fot.umww.pl)

• Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu.
• Na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele władz politycznych i kościelnych z całej Europy.
• Na te dni zaplanowano obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzej Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne.
"Nie wszyscy wiedzą, że Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości - obchody 1050-lecia chrztu Polski maja szansę to zmienić" - powiedział w Poznaniu na konferencji poświęconej jubileuszowi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzej Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne na poznańskim stadionie, które zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar". Na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele władz politycznych i kościelnych z całej Europy.

Władze Wielkopolski, ale także obu miast: Gniezna i Poznania liczą, że uroczystości przyczynią się do poszerzenia wiedzy o ich roli w kształtowaniu się polskiej państwowości. "Chcemy pokazać, że Poznań odgrywał w przeszłości bardzo dużą rolę, odgrywa ją także dzisiaj" - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Marszałek Woźniak podkreślił, że tegoroczne uroczystości są swoistą rekompensatą za obchody 1000-lecia chrztu, celebrowane w 1966 roku w opozycji Kościoła i państwa. "Dziś świętujemy razem, to jest podstawowa wartość świętowania 1050-lecia, chociaż z racji liczby nie jest ono może tak dostojne, jak tysiąclecie" - powiedział.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl przypomniał, że rok 966 był ważny dla Kościoła, ale także dla polskiej państwowości. "Od samego początku naszą intencją było więc, aby świętowanie było wspólne. By każdy mógł się cieszyć z tego jubileuszu" - powiedział.

Marszałek Woźniak podkreślił, że wciąż nie wszyscy Polacy wiedzą, że Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości. Wiedzę tę mają zwiększyć wydarzenia towarzyszące obchodom 1050-lecia, organizowane w całej Polsce a także za granicą. "Obchody jubileuszowe to okazja, by zaprosić wszystkich Polaków do nas i by przypomnieć sobie trochę historii" - dodał.

"Wszyscy w Polsce wiedzą, że stolica kraju była w Krakowie i jest w Warszawie, ale nie wszyscy znają początki państwa polskiego. Wówczas stolica była tam, gdzie był władca" - powiedział marszałek, przypominając, że do dziś między Poznaniem i Gnieznem trwa pewna rywalizacja o to, które z miast było pierwszą stolicą Polski.

"Gniezno zaczyna centralne uroczystości - byłoby rzeczą niezrozumiałą, gdyby, jako pierwsza stolica Polski, ich nie zaczynało" - podkreślił prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Jak dodał, miasto przygotowało szereg wydarzeń promocyjnych, które mają ściągnąć do Gniezna odwiedzających. Wraz z gminą Łubowo i powiatem gnieźnieńskim uczestniczy w trwającej przez cały rok kampanii promocyjnej "Chrzcielnica Polski". "Specjalne oznakowanie na drodze S5 będzie prowadziło do Gniezna i Ostrowa Lednickiego, gdzie możemy mówić o początkach państwa polskiego. Przygotowaliśmy też specjalne gadżety, m.in. kawę +Mieszko+ i +Dobrawa+" - powiedział Budasz.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • eJan, 2016-03-28 15:54:14

  Do "zniewolony": Rzeczywiście, wiele wskazuje na to, że faktycznie jesteś zniewolony, ale bynajmniej nie przez chrześcijaństwo... Zapewniam o modlitwie o Twoje uwolnienie. Króluj nam Chryste!
 • zniewolony, 2016-03-24 17:23:58

  Rzekomy chrzest Polski ,to przyjęcie fałszywej wiary ,i wprowadzenie najbardziej upodlonego okupanta . OHYDA i HAŃBA !!!