PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 389. rocznicy bitwy pod Oliwą organizowane przez dwa gdańskie muzea

  • pt/pap    25 listopada 2016 - 13:56
Obchody 389. rocznicy bitwy pod Oliwą organizowane przez dwa gdańskie muzea
Pokazy rekonstrukcyjne, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, odbędą się w Spichlerzach na wyspie Ołowianka (fot.Kompania Kaperska)

Z okazji 389. rocznicy bitwy morskiej pod Oliwą na Zatoce Gdańskiej, w której polska flota pokonała Szwedów, Narodowe Muzeum Morskie oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizują w sobotę, 26 listopada  imprezy edukacyjne z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.
Jak poinformowała rzeczniczka Narodowego Muzeum Morskiego Aleksandra Pielechaty, członkowie Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk podczas swojego pokazu zademonstrują m.in. zastosowanie broni białej i artylerii, dadzą pokaz musztry oraz opowiedzą o pracy chirurga pokładowego.

"Ponadto na stanowiskach poświęconych życiu codziennemu będzie można przymierzyć stroje z epoki oraz sprawdzić, jak wyglądał w XVII wieku zakład krawiecki" - dodała.

Pokazy rekonstrukcyjne, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, odbędą się w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.

Bitwę pod Oliwą z 1627 r. uczci też w sobotę Twierdza Wisłoujście, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ta wojskowa fortyfikacja była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w morskiej potyczce. To w Twierdzy Wisłoujście admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern.

Jak poinformował p.o. rzecznika prasowego MHMG Andrzej Gierszewski, wstęp do Twierdzy Wisłoujście będzie w sobotę za darmo.

"Będzie można zobaczyć m.in. efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, zakończonych w połowie października, a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Zaprezentowane zostaną również repliki XVII-wiecznych dział, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie jeden ze specjalistów w tej dziedzinie" - dodał Maciej Flis z MHMG.

Na miejscu nie zabraknie też grup rekonstruktorskich, którzy przedstawią XVII-wieczny rynsztunek stosowany na okrętach królewskich. Muzeum zachęca, aby odwiedzający w sobotę Twierdzę Wisłoujście, wzięli ze sobą własne pożywienie, ponieważ na dziedzińcu obiektu będzie można skorzystać z ogniska.

Bitwa morska pod Oliwą została stoczona w ramach wojny Polski ze Szwecją z lat 1626-1629. Celem akcji było przerwanie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej i gdańskiego portu. W godzinach porannych 28 listopada 1627 r. 10 okrętów polskiej floty wyruszyło w morze z bazy w Wisłoujściu naprzeciw składającej się z 6 okrętów eskadry szwedzkiej płynącej od strony Helu.

Podczas bitwy Szwedzi stracili dwa okręty oraz około 350 marynarzy; straty floty polskiej wynosiły 47 zabitych marynarzy, a wśród nich był admirał Dickmann. Zlikwidowano blokadę gdańskiego portu i odniesiono prestiżowy sukces w postaci rozgłoszonego w Europie pierwszego w historii zwycięstwa nad flotą szwedzką. Skala bitwy była jednak zbyt mała, by zaważyć na dalszych losach wojny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.