PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 389. rocznicy bitwy pod Oliwą organizowane przez dwa gdańskie muzea

  • pt/pap    25 listopada 2016 - 13:56
Obchody 389. rocznicy bitwy pod Oliwą organizowane przez dwa gdańskie muzea

Pokazy rekonstrukcyjne, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, odbędą się w Spichlerzach na wyspie Ołowianka (fot.Kompania Kaperska)

Z okazji 389. rocznicy bitwy morskiej pod Oliwą na Zatoce Gdańskiej, w której polska flota pokonała Szwedów, Narodowe Muzeum Morskie oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizują w sobotę, 26 listopada  imprezy edukacyjne z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.
Jak poinformowała rzeczniczka Narodowego Muzeum Morskiego Aleksandra Pielechaty, członkowie Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk podczas swojego pokazu zademonstrują m.in. zastosowanie broni białej i artylerii, dadzą pokaz musztry oraz opowiedzą o pracy chirurga pokładowego.

"Ponadto na stanowiskach poświęconych życiu codziennemu będzie można przymierzyć stroje z epoki oraz sprawdzić, jak wyglądał w XVII wieku zakład krawiecki" - dodała.

Pokazy rekonstrukcyjne, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, odbędą się w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.

Bitwę pod Oliwą z 1627 r. uczci też w sobotę Twierdza Wisłoujście, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ta wojskowa fortyfikacja była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w morskiej potyczce. To w Twierdzy Wisłoujście admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern.

Jak poinformował p.o. rzecznika prasowego MHMG Andrzej Gierszewski, wstęp do Twierdzy Wisłoujście będzie w sobotę za darmo.

"Będzie można zobaczyć m.in. efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, zakończonych w połowie października, a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Zaprezentowane zostaną również repliki XVII-wiecznych dział, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie jeden ze specjalistów w tej dziedzinie" - dodał Maciej Flis z MHMG.

Na miejscu nie zabraknie też grup rekonstruktorskich, którzy przedstawią XVII-wieczny rynsztunek stosowany na okrętach królewskich. Muzeum zachęca, aby odwiedzający w sobotę Twierdzę Wisłoujście, wzięli ze sobą własne pożywienie, ponieważ na dziedzińcu obiektu będzie można skorzystać z ogniska.

Bitwa morska pod Oliwą została stoczona w ramach wojny Polski ze Szwecją z lat 1626-1629. Celem akcji było przerwanie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej i gdańskiego portu. W godzinach porannych 28 listopada 1627 r. 10 okrętów polskiej floty wyruszyło w morze z bazy w Wisłoujściu naprzeciw składającej się z 6 okrętów eskadry szwedzkiej płynącej od strony Helu.

Podczas bitwy Szwedzi stracili dwa okręty oraz około 350 marynarzy; straty floty polskiej wynosiły 47 zabitych marynarzy, a wśród nich był admirał Dickmann. Zlikwidowano blokadę gdańskiego portu i odniesiono prestiżowy sukces w postaci rozgłoszonego w Europie pierwszego w historii zwycięstwa nad flotą szwedzką. Skala bitwy była jednak zbyt mała, by zaważyć na dalszych losach wojny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: