PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązkowy budżet obywatelski. To narzędzie niedoskonałe, trzeba je poprawiać

  • KDS/aw    3 marca 2018 - 06:00
Obowiązkowy budżet obywatelski. To narzędzie niedoskonałe, trzeba je poprawiać
Budżety partycypacyjne są to narzędzie niedoskonałe, które trzeba poprawiać - mówi Herman. (fot.PTWP)

Budżety partycypacyjne pozwalają nam uczyć się, jak funkcjonuje miasto. Jednak nie jest to forma partycypacji, która jest dostępna i zrozumiała dla wszystkich - mówi Krzysztof Herman, architekt krajobrazu oraz wykładowca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - To narzędzie, które coraz częściej zawłaszczane jest przez klasę średnią - przyznaje Robert Biedroń, prezydent Słupska.
Krzysztof Herman, mówiąc o różnych rodzajach włączania mieszkańców w życie miasta, wskazuje, że zgłaszanie uwag do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest jedynie pozorną formą partycypacji.

- Miasto potem i tak może decydować, które uwagi wejdą w życie - wyjaśnia architekt. Pytany o lepsze rozwiązania wskazuje m.in. delegowanie lub funkcjonowanie rad osiedli. - Wszystkich zachęcam do tego, żeby rozwijać poczucie lokalności i możliwości wpływania na lokalne społeczeństwo. Obecnie nie mają one tak dużego wpływu, ale liczę, że to się zmieni - mówi architekt. 

Pytany, co sądzi o coraz powszechniejszych budżetach partycypacyjnych, mówi tak: - To ciekawe rozwiązanie. Pozwala nam uczyć się tego, jak funkcjonuje miasto. Natomiast nie jest to forma partycypacji, która jest dostępna i zrozumiała dla wszystkich. Bierze w niej udział kilka procent społeczeństwa. Zwykle na tym się to kończy. Do tego wiele osób czuje się zniechęconych tym, że nie wszystkie projekty zostają zrealizowane. To narzędzie niedoskonałe, które trzeba poprawiać - wskazuje. 

Zdanie, że budżet partycypacyjny czyli tzw. obywatelski (BO) to narzędzie ważne, ale niedoskonałe, podziela także Robert Biedroń, prezydent Słupska. Jak podkreśla, włodarze muszą być czujni, by nie doprowadziło to do podziałów w społeczeństwie.

- BO jest jakimś początkiem dyskusji z mieszkańcami o problemach miasta, jednym z narzędzi współpracy. Ale zgadzam się z opiniami, że to narzędzie, które coraz częściej zawłaszczane jest przez klasę średnią. BO angażuje świadomych mieszkańców, przez co może tworzyć getta. Tzn. że budżet będzie realizowanych tylko w tych dzielnicach, gdzie mieszkańcy się angażują, a w tych przestrzeniach, gdzie się nie angażują, będzie po prostu trudniej. Jest to ryzyko. Ale my samorządowcy jesteśmy też od tego, by korygować takie nierówności - mówi Biedroń w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl

Warto przypomnieć, że przyjęta kilka tygodni temu nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych zakłada obowiązek utworzenia takiego budżetu w miastach na prawach powiatu.

Nie wszystkim ten pomysł przypadł do gustu. Zdaniem Związku Miast Polskich, tego typu regulacje spowodują „niepotrzebne usztywnienie stosowanych rozwiązań, które społeczności lokalne (organy gminy wraz z mieszkańcami) wypracowały przez kilka lat, wyciągając wnioski z konkretnych doświadczeń i uwarunkowań”. - Oznacza to zlekceważenie i odrzucenie tego dorobku – stwierdza Związek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.