PARTNER PORTALU
  • BGK

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych ujawni wyniki badań

  • MIW    20 marca 2017 - 13:55
Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych ujawni wyniki badań
Na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia niebawem zacznie działać związek metropolitalny. (fot. mat. PTWP)

Naukowcy sprawdzili, jakiej wiedzy potrzebują samorządowcy z Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego. Zapytali ich także o wzajemną współpracę oraz czynniki, które w niej przeszkadzają.
• Seminarium pt. „Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać” rozpocznie 4 kwietnia działalność Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych.

• W trakcie odbywającego się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach seminarium zaprezentowane zostaną wyniki pierwszych badań, które przeprowadziło Obserwatorium.

• W seminarium, prócz naukowców, wezmą udział prezydenci miast, członkowie rad miejskich, urzędnicy odpowiedzialni za rozwój miejski.

Przeprowadzone przez Obserwatorium badania miały określić potrzeby i niedobory wiedzy jednostek samorządowych na temat ich funkcjonowania w Górnośląskim Obszarze Metropolitalnym, jak też zadań, które Obserwatorium może realizować. Pozwoliły też zdefiniować priorytetowe projekty badawcze oraz ukierunkować działalność Obserwatorium na realizację faktycznych potrzeb jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj : Samorządy Śląska i Zagłębia recenzują projekt ustawy metropolitalnej

Szczegółowe wyniki badań przedstawiciele Obserwatorium ujawnią podczas zaplanowanego na 4 kwietnia seminarium. Już dziś jednak przyznają, że wykazały one potrzebę przeprowadzenia analiz różnych obszarów funkcjonowania Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego, jak i szerokiego rozpowszechnienia ich wyników. Podkreślają, że wyniki badań Obserwatorium powinny służyć określaniu priorytetów polityk publicznych realizowanych przez miasta.

Drugim podjętym przez Obserwatorium zagadnieniem badawczym była ocena współpracy miast w ramach Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego w perspektywie utworzenia Związku metropolitalnego w województwie śląskim. Prezydenci mieli okazję wypowiedzieć się na temat pozytywnych efektów wspólnych działań, ale także czynników, które je hamują. Na tej podstawie autorzy badań sformułowali określone rekomendacje, które powinny usprawnić działanie przyszłego Związku Metropolitalnego.

Czytaj : Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego

W seminarium wezmą udział członkowie poszczególnych zespołów badawczych Obserwatorium, przedstawiciele jednostek partnerskich (Politechniki Śląskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Głównego Instytutu Górnictwa, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Akademii Techniczno-Humanistycznej), a także przedstawiciele samorządów: prezydenci miast, członkowie rad miejskich, urzędnicy odpowiedzialni za rozwój miejski.

Program spotkania obejmuje m.in. warsztat dyskusyjny z udziałem przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za rozwój miast oraz koordynatorów zespołów badawczych OPMiM, którego celem będzie pogłębiona analiza przedstawionych wyników badań, wniosków, rekomendacji oraz możliwości podjęcia wspólnych działań z OPMiM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • babcia Alinka z Żoliborza, 2017-03-21 03:17:13

    Potrzebna jest powszechna edukacja obywatelska i ekonomiczna. Wszystkich, zarówno radnych, jak i nas, obywateli. Każdy powinien wiedzieć jak jest tworzony budżet jego gminy. I jak są wydawane wspólne pieniądze.
  • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-20 15:38:57

    Gminom najbardziej szkodzi brak odpowiedzialności radnych za skutki swojego decydowania. Trzeba wprowadzić odpowiedzialność finansową radnych za szkodliwe głosowanie.