PARTNER PORTALU
  • BGK

Od stycznia Kanał Giżycki zmieni nazwę na Łuczański

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 10:48
Od stycznia Kanał Giżycki zmieni nazwę na Łuczański
Fot. Robert Drózd /wikiedia, licencja Creative Commons

Od 1 stycznia 2018 r. Kanał Giżycki łączący jeziora Niegocin i Kisajno zmieni nazwę na Łuczański. To powrót do przedwojennej nazwy Giżycka, miasto to nazywało się Łuczany.
• Przez rok, tuż po wojnie, miasto nosiło nazwę Łuczany i stąd utarta zwyczajowo ta nazwa.

• W 1946 roku miasto zostało przemianowane na Giżycko.

• Mieszkańcy jednak nie godzili się na tę ostatnią nazwę twierdząc, że została ona narzucona z góry przez władze komunistyczne.

 Z propozycją zmiany wystąpiła grupa radnych, a poparli ją mieszkańcy Giżycka w konsultacjach.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz zaznaczył, że sprawa zamiany nie jest nowa, bo trwa już od 2 lat. Zmianę dotychczasowej nazwy kanału z Giżyckiego na Łuczański zaproponowała grupa miejskich radnych, przekonując, że wśród mieszkańców funkcjonuje równolegle do oficjalnej, nazwa - Kanał Łuczański. Przez rok, tuż po wojnie, miasto nosiło nazwę Łuczany i stąd utarta zwyczajowo ta nazwa. W 1946 roku miasto zostało przemianowane na Giżycko.

- Mieszkańcy jednak nie godzili się na tę ostatnią nazwę twierdząc, że została ona narzucona z góry przez władze komunistyczne - wyjaśnił burmistrz Iwaszkiewicz.

Przypomniał, że poprzednia nazwa: Łuczany wciąż funkcjonowała w mieście: była restauracja Łuczanka, ulica Łuczańska i ciastkarnia Łuczanka. - Obecnie planowana zmiana nazwy Kanału Giżyckiego na Łuczański to powrót do tego, co było zgodne z oczekiwaniami mieszkańców - dodał burmistrz.

Jak podało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiana nazwy kanału znajduje się w załączniku do projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

"Zmiany ujęte w projektowanym rozporządzeniu w urzędowych nazwach miejscowości lub obiektów fizjograficznych stanowią realizację wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej"- wyjaśniło biuro prasowe.

Wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi. Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany. We wszystkich przypadkach zostały spełnione wymogi ustawowe dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych - podało MSWiA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tadeusz Kościuk , 2017-11-28 02:07:47

    Popieram inicjatywę mieszkańców a Władze Samorządowe miasta Giżycko,proszę o dodatkowe starania o zmianę nazwy miasta na Łuczany !!! -absolwent przedszkola, z 1946r. ul.Warszawska. Obecnie geodeta potwierdzający niniejszym dokumentację geodezyjną.