PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolskie Dni Truskawki: Korycin szykuje się na wielką truskawkową bitwę

  • PAP/AT    26 czerwca 2016 - 11:30
Ogólnopolskie Dni Truskawki: Korycin szykuje się na wielką truskawkową bitwę
Główną atrakcją będzie wielka truskawkowa bitwa. "Amunicją" będzie tona truskawek, którą uczestnicy bitwy będą się obrzucać (fot.youtube.com)

Truskawka - w deserach, koktajlach, strojach, rekordach w jedzeniu - ale też jako "amunicja" w wielkiej bitwie. Takie atrakcje czekają wszystkich, którzy w niedzielę (26 czerwca) odwiedzą Korycin (Podlaskie), gdzie odbędą się 21. Ogólnopolskie Dni Truskawki.
Okolice Korycina słyną z uprawy truskawek.

"Kto jeszcze nie rozsmakował się na dobre w tegorocznych truskawkach - nie może dłużej zwlekać - bo jeszcze kilka dni i sezon na te pyszne owoce przejdzie do historii. Zwłaszcza, że pogoda nie rozpieszcza plantatorów, krzaki truskawek zaczynają wysychać i tak naprawdę - to już ostatnie zbiory. Ale w najbliższą niedzielę w Korycinie - polskim zagłębiu truskawkowym - nie może ich zabraknąć" - zachęca Beata Matyskiel z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Korycinie.

Główną atrakcją w niedzielę będzie wielka truskawkowa bitwa "Korycin Kontra Reszta Świata". "Amunicją" będzie tona truskawek, którą uczestnicy bitwy będą się obrzucać. "Truskawkowa bitwa stała się już znakiem rozpoznawczym Korycina, w tej zabawie co roku bierze udział ponad sto osób. Tym razem boisko do truskawkowej bitwy pomieści stu pięćdziesięciu zawodników. Każdy dostanie koszulkę, spodenki i okulary ochronne, więc nie trzeba się zbytnio przejmować praniem i wyborem odplamiacza do tkanin... Liczy się dobra zabawa. A ta za każdym razem jest przednia" - podkreśla Matyskiel.

Czytaj też: Stolica ziemniaka czy wina. Jak promują się miasta i gminy?

Jedną z niedzielnych konkurencji będzie również jedzenie truskawek na czas. Matyskiel przypomina, że zazwyczaj zjedzenie kilograma truskawek zajmuje konkursowiczom około dwóch minut. Wciąż aktualnym mistrzem jest Paweł Marchel z Korycina, który w 2003 r. ustanowił rekord w tej kategorii. Zjadł kilogram truskawek w czasie jedna minuta i 40 sekund. Będą również konkursy na najsmaczniejszy deser i największą truskawkę. Dotychczasowa truskawkowa rekordzistka ważyła 130 gramów.

"Po raz pierwszy Dni Truskawki w Korycinie zostaną połączone z trzydniowymi zawodami balonowymi o wdzięcznej nazwie Truskawkowa Fiesta Balonowa"- poinformowała Matyskiel. Ma w nich wziąć udział 13 załóg z Polski i Litwy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Smutas, 2016-06-27 15:22:33

    A żeby zrezygnować z oślich wygłupów paru (...) i dać np. Dzieciom w domach dziecka te zmarnowane truskawki to nikomu z władz samorządowych nie przyszło to łba? Czy też może Dzieciom w domach dziecka truskawki już się przejadły? Czyżby taki dobrobyt w kraju?