PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych: Pierwsze półrocze 2016 pod znakiem inicjatyw legislacyjnych

  • MN    10 czerwca 2016 - 11:06
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych: Pierwsze półrocze 2016 pod znakiem inicjatyw legislacyjnych

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych podsumowuje ostatnie 6 miesięcy swoich działań (fot. OPOS)

• W Poznaniu 9 czerwca odbyło się posiedzenia zarządów organizacji wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.
• Celem spotkania było podsumowanie mijającego półrocza prezydencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, która dobiega końca 30 czerwca.
• Od lipca przewodnictwo w OPOS-ie przejmie Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS) powstało jako połączenie wspólnych sił samorządowych w 2013 roku, w celu stworzenia platformy porozumienia, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń.

30 czerwca zakończy się półrocza prezydencja Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. W związku z tym OPOS podsumowuje ostatnie 6 miesięcy swoich działań i podkreśla z zadowoleniem, że jako nowa, nieformalna struktura w środowisku samorządowym, wzbudziła zaciekawienie i dyskusję, a także szybko wypracowała partnerskie relacje z ogólnopolskimi organizacjami.

Czytaj też: Prezydent Nowej Soli: OPOS ważniejszy niż Związek Miast Polskich

OPOS przytacza kilka istotnych dat, jak 26 stycznia 2016, kiedy doszło do spotkania razem ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz Związkiem Powiatów Polskich na obradach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z kolei 31 marca partnerem OPOS stał się Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Wśród ostatnich swoich działań OPOS wymienia m.in. badanie funkcjonowania Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce, gdzie do końca kwietnia 2016 roku zebrano odpowiedzi od prawie 500 USC z całego regionu. Owocem tej pracy będzie raport, który zostanie opublikowany w środowisku samorządowym oraz stanie się podstawą do rozmów z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwem Finansów, w celu optymalizacji rozwiązań legislacyjnych.

Czytaj też: OPOS z głosem doradczym w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Od początku roku 2016 inicjatywa OPOS rozpoczęła swoją aktywność w obradach kluczowej dla przestrzeni prawnej samorządu terytorialnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ponadto, w pierwszym półroczu 2016 roku OPOS podjął liczne inicjatywy legislacyjne, m.in. w sprawie regulacji tzw. zamówień in-house, kaucjowania butelek typu PET, nowelizacji Ustawy Karty Nauczyciela , dotacji dla niepublicznych przedszkoli i wiele innych.

Od lipca przewodnictwo w OPOS-ie przejmie Śląski Związek Gmin i Powiatów, który w maju świętował 25-lecie swojego istnienia. W ramach Związku zrzeszonych jest obecnie 118 gmin i 7 powiatów ziemskich województwa śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.