PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn. 130 eksperymentów i pokazów podczas Europejskiej Nocy Naukowców

  • pt/pap    27 września 2016 - 19:10
Olsztyn. 130 eksperymentów i pokazów podczas Europejskiej Nocy Naukowców
W centrum Olsztyna na widzów czekają różne wystawy, pozwalające zajrzeć za kulisy świata nauki (fot.nocnaukowcow.olsztyn.pl)

Kino 5 d, nowinki w medycynie regeneracyjnej czy smakowite bakterie - to niektóre z ponad 130 eksperymentów, pokazów, warsztatów i innych naukowych atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających Olsztyn podczas Europejskiej Nocy Naukowców.
Olsztyn jest jednym z dwóch miast w Polsce - obok Poznania, które będą gospodarzem najważniejszej imprezy popularno-naukowej w Europie.

Centrum wydarzeń będzie zlokalizowane na ul. Bydgoskiej przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego i Instytucie Polskiej Akademii Nauk, gdzie będzie można m.in. eksperymentować w Mydlanym Laboratorium, poznać smakowite bakterie, odwiedzić fito-zoo, wziąć udział w warsztatach z robotyki, zbudować własną rakietę, zaprojektować DNA, a nawet spróbować jadalnych ślimaków i poznać ich rolę w medycynie regeneracyjnej - podkreśliła Iwona Kieda z biura wspierania badań Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Dodała, że Noc Naukowców będzie też okazją, by zadbać o zdrowie. Goście będą mogli wykonać tekst na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, wziąć udział w badaniu otolaryngologicznym, pozwalającym wykryć zaburzenia słuchu, oraz poznać skład swojego ciała i gibkość stawów w centrum zdrowia i sportu. Nie zabraknie również nowinek technologicznych. Będzie można poznać kino 5d, skanery 3d, las w szkatułce, mobilne laboratorium ochrony bioróżnorodności.

Naukowy stand-up

Na gości czekają również spotkania z Łukaszem Jakóbiakiem, twórcą internetowego talk-show 20m2, Konradem Gacą, założycielem stowarzyszenia "Fatkillers", Joanną Jędrzejczyk, mistrzynią UFC i pisarzem Tomaszem Jastrunem.

Wieczór uświetni występ Kabaretu Chatelet oraz Science roast - pierwszy na Warmii i Mazurach naukowy stand-up.

Wiele atrakcji przygotuje też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprasza wszystkich pasjonatów nauki do studenckiego kampusu w Kortowie. Tam na widzów będą czekały m.in. warsztaty językowe, eksperymenty z czujnikami sterowanymi komputerem, pokaz nocnego nieba, obserwacje świata w mikroskali, warsztaty "niewidzialnej ręki", a także spotkanie z Edytą Jungowską i monodram "Belfer" Wojciecha Pszoniaka.

Woda źródłem życia

Ponadto w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można podziwiać interaktywne eksponaty Centrum Nauki Kopernik oraz wystawę "Woda źródłem życia" parku nauki i techniki "Explorapark".

W centrum Olsztyna na widzów czekają różne wystawy, pozwalające zajrzeć za kulisy świata nauki. W Galerii Marszałkowskiej zagościła już ekspozycja witraży "Tkanki ze szkła", a w Bibliotece Stary Ratusz możemy podziwiać obrazy widziane okiem naukowca w obiektywie mikroskopu.

Głównymi organizatorami Nocy Naukowców w Olsztynie jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.