PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn nawiązał współpracę z chińskim miastem Weifang

  • pt/pap    25 kwietnia 2016 - 15:42
Olsztyn nawiązał współpracę z chińskim miastem Weifang

Chińczyków interesuje organizowanie w Olsztynie obozów języka angielskiego połączonych np. z nauką żeglarstwa - mówi Piotr Grzymowicz (fot.olsztyn.eu)

• Samorząd Olsztyna nawiązał współpracę z chińskim miastem Weifang.
• Prezydent miasta Piotr Grzymowicz liczy, że podczas przyszłej wizyty prezydenta Chin w Polsce umowa ta zostanie sformalizowana.
 

Kontakty Olsztyna z miastem Weifang trwają od sierpnia ubiegłego roku, kiedy podpisano w Polsce list intencyjny w sprawie wzajemnej wymiany doświadczeń i kontaktów.

"Po wizycie w Chinach prezydenta Andrzeja Dudy (w listopadzie ub.r.) strona chińska zaprosiła mnie i przedstawiciela Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do Weifang. Pojechaliśmy do Chin i w naszej ocenie istnieje duże pole do wspólnych przedsięwzięć" - poinformował w poniedziałek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który w ubiegłym tygodniu był w Chinach.

W ocenie Grzymowicza Chińczycy są zainteresowani inwestycjami infrastrukturalnymi i energetycznymi (odnawialne źródła energii, zwłaszcza fotowoltaika). "Zainteresowało ich też położenie miasta i bliskość granicy z Kaliningradem. Pytano mnie o możliwość budowy centrów logistycznych" - przyznał Grzymowicz.

Dodał, że ze względu na walory warmińskiej przyrody Chińczyków interesuje też organizowanie w Olsztynie obozów języka angielskiego połączonych np. z nauką żeglarstwa.

"Ogromne możliwości rysują się też w kontekście eksportu żywności ale wiadomo, że do tego potrzeba decyzji władz najwyższego szczebla" - powiedział Grzymowicz.

Dodał, że miasto jest zainteresowane sformalizowaniem współpracy z Weifang i ma nadzieję, że podczas przyszłej wizyty prezydenta Chin w Polsce umowa taka będzie mogła być zawarta.

Chińczycy są także zainteresowani współpracą z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Prorektor prof. Mirosław Gornowicz przyznał, że współpraca może zaistnieć zwłaszcza na wydziałach weterynaryjnym i nauki o żywności. Chińczycy zadeklarowali też uruchomienie w Olsztynie Instytutu Konfucjusza i wyposażenie go - ma on uczyć m.in. języka chińskiego.

"Zastanowimy się nad tymi propozycjami, porozmawiamy o doświadczeniach z chińskimi studentami także z innymi uczelniami w kraju" - powiedział prof. Gornowicz.

Weifang to miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung. Mieszka w nim 2 mln ludzi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • yć, 2016-04-28 02:59:13

    I o to chodzi! Przede wszystkim robić biznes, a nie kolegować się z państwami-zdrajcami. Kolejna czeka Białoruś tuż pod nosem. Polska musi stanąć na nogi! Proszę jak skorzysta zwykły Olsztyn z wizyty prezydenta w Chinach.