PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Tajemnice trasy tramwajowej

  • PAP/JL    4 maja 2016 - 10:17
Olsztyn: Tajemnice trasy tramwajowej
Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie budzi wątpliwości. Fot. Olsztyn.pl

Forum Rozwoju Olsztyna nie otrzymało od miasta dostępu do informacji o przekazaniu dokładnych kosztorysów budowy torowiska II linii tramwajowej, w tym trasy przez Nagórki.
Forum Rozwoju Olsztyna złożyło dwa wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Pierwszy z prośbą o przekazania dokładnych kosztorysów budowy torowiska we wszystkich wariantach rozważanych przez Urząd Miasta Olsztyna.

Czytaj też: Konsultacje społeczne z mieszkańcami to zwykle fikcja

Drugi dotyczył udostępnienia analizy wpływu planowanej linii tramwajowej na ruch pojazdów i pieszych oraz przepustowość na skrzyżowaniach.

W odpowiedzi na pisma jednostka realizująca projekt odmówiła publikacji kosztorysów, twierdząc, że nie stanowią one informacji publicznej oraz poinformowała, że władze miasta nie dysponują analizami, o jakie wnioskowaliśmy.

Czytaj też: Tramwaje wyjadą na ulice. Do końca roku przejazdy bezpłatne

Zdaniem Forum Rozwoju Olsztyna twierdzenie, że dokładne kosztorysy, na których treść urzędnicy powołują się w trakcie konsultacji z mieszkańcami, nie stanowią informacji publicznej, jest absurdalne.

Pracownicy Urzędu Miasta Olsztyna argumentują, że są to tzw. dokumenty wewnętrzne. Forum nie zgadza się z taką interpretacją, bo uważa, że przepisy ustawy o dostępie informacji publicznej nie dają organowi prawa do arbitralnego decydowania o tym, że coś jest dokumentem wewnętrznym i odmowy udostępnienia informacji na tej podstawie.

 Według Forum Rozwoju Olsztyna daniem władze miasta nie mogą uchylać się od ujawniania dokumentów uzasadniających podejmowane decyzje, zwłaszcza dotyczące inwestycji za setki milionów złotych.

Dlatego też Forum wezwało Urząd Miasta Olsztyna do zmiany stanowiska. Jeśli nie przyniesie to skutków, złoży w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Przeistoczony w pesymistę, 2016-05-04 15:01:34

    Mają sporo za uszami to i nie chcą dać!