PARTNER PORTALU
 • BGK

Opole: kolejny krok w kierunku powiększenia miasta

 • pt/pap    24 marca 2016 - 16:49
Opole: kolejny krok w kierunku powiększenia miasta
Za przyjęciem uchwały ws. powiększenia Opola było 16 radnych; jeden głosował przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

• Radni Opola opowiedzieli się za powiększeniem miasta o tereny 13 sołectw, całych lub ich części, z pięciu podopolskich gmin.
• Dzięki temu prezydent Opola może złożyć do końca marca wniosek do MSWiA ws. powiększenia miasta. Ostateczną decyzję podejmie rząd.
Za przyjęciem uchwały ws. powiększenia Opola na czwartkowej sesji było 16 radnych; jeden głosował przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. W uchwale zapisano m.in., że "opiniuje się pozytywnie zmianę granic" polegającą na włączeniu do Opola terytoriów należących do pięciu podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Turawy, Komprachcic i Prószkowa.

Zapisano też, że "postanawia się wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem Wojewody Opolskiego, z wnioskiem o zmianę granic miasta".

Po głosowaniu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił, że cieszy się, iż miesiącach dyskusji rada zgodziła się na złożenie wniosku o poszerzenie granic. Argumentował, że w jego opinii powiększenie Opola to nadzieja dla miasta i regionu na rozwój i wzmocnienie. Zapowiedział, że wniosek do wojewody ws. poszerzenia granic zostanie złożony po Wielkanocy.

Za uchwałą głosowali w czwartek radni klubów nieformalnej koalicji skupionej wokół prezydenta Opola: klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Razem dla Opola i PiS. Szef klubu radnych PiS Sławomir Batko powiedział, że radni jego klubu nie zmienili zdania nt. poszerzenia Opola od czasu przyjęcia uchwały intencyjnej w tej sprawie w listopadzie ub.r.

W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w tej sprawie 57 proc. głosujących mieszkańców Opola opowiedziało się za powiększeniem. Przeciw było 19 proc. W konsultacjach tych wzięło jednak udział ok. 6,9 tys. mieszkańców miasta na niespełna 119 tys. ogółem.

Frekwencja wyniosła więc ok. 6 proc. Pytany o to Batko mówił, że niska frekwencja to jego zdaniem wcale nie dowód na to, że mieszkańcy nie interesują się pomysłem władz miasta dot. poszerzenia, ale na to, że to "naturalny proces, którego oczekują".

Przeciw uchwale był radny mniejszości niemieckiej Marcin Gambiec, a wstrzymali się m.in. radni opozycyjnego klubu PO. Szef klubu radnych PO Zbigniew Kubalańca mówił, że "pomysł poszerzenia miasta był dobry, ale wykonanie całego procesu fatalne".

"Nie możemy przejść obojętnie wobec wielkiego sprzeciwu gmin sąsiednich i tego, że mieszkańcy Opola niespecjalnie są tą sprawą zainteresowani. Myślę, że pan prezydent powinien odłożyć ten projekt do szuflady, poczekać rok, zacząć negocjacje od początku i poprowadzić je tak, by przekonać do siebie mieszkańców" - tłumaczył Kubalańca.

W każdej z pięciu gmin, których tereny miałyby być włączone do Opola, też odbyły się konsultacje społeczne. Przeciw włączeniu tych terenów do Opola we wszystkich gminach opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących; w powiecie opolskim przeciw było ponad 96 proc. głosujących.

Na czwartkowej sesji dopuszczono też do głosu - na wniosek prezydenta Opola - przedstawiciela gmin, których tereny miasto chce włączyć. Był nim dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Gerard Kasprzak, który zapewniał, że mieszkańcy podopolskich gmin nie są przeciwni rozwojowi Opola. Przekonywał jednak, że na świecie takie procesy przebiegają długo i są wypracowywane przez samorządy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.