PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole, konsultacje ws. powiększenia miasta: Większość mieszkańców jest za

  • PAP/AT    16 marca 2016 - 17:40
Opole, konsultacje ws. powiększenia miasta: Większość mieszkańców jest za
Prezydent Opola podkreślił, że "jest przekonany, że te wyniki konsultacji dają mandat społeczny do tego, aby prowadzić dalsze prace i starać się o powiększenie miasta" (fot.opole.pl)

• 57 proc. mieszkańców Opola opowiedziało się w konsultacjach za powiększenia miasta o tereny sąsiednich gmin.
• 19 proc. było przeciw.
• W konsultacjach wzięło udział prawie 6,9 tys. osób - ok. 6 proc. mieszkańców.
Konsultacje Opole zorganizowało w związku z planami dot. powiększenia granic miasta. Konsultacje trwały od 14 lutego do 6 marca. Biorący w nich udział mogli oddawać głos za pomocą papierowych ankiet lub internetowo.

Jak podał na środowej (16 marca) konferencji prasowej sekretarz miasta Grzegorz Marcjasz, w sumie w konsultacjach oddano 6892 głosy (na ok. 119 tys. mieszkańców), w tym ważnych było 5378, a nieważnych 1514 (czyli 22 proc. ogółu głosów oddanych). Wyjaśniał, że wśród głosów nieważnych w papierowych ankietach dominowały te z nieczytelnymi czy nieprawidłowymi podpisami.

Oprócz konsultacji społecznych, których przeprowadzenie jest niezbędne, by miasto mogło wnioskować o powiększenie swoich granic, Opole zleciło też TNS Polska przeprowadzenie wspierających badań opinii. Wykonano je w pierwszej dekadzie marca na grupie tysiąca mieszkańców miasta.

Czytaj też: Rada powiatu opolskiego przeciwna powiększeniu Opola

Na środowej konferencji zastępca naczelnika wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju opolskiego urzędu miasta Iwona Mąkolska- Frankowska poinformowała, że za powiększeniem Opola w tych badaniach opowiedziało się 58 proc. ankietowanych; przeciw było 29 proc.; a 13 proc. nie miało wyrobionego zdania. Najwięcej zwolenników powiększenia Opola było w grupie wiekowej 30-39 lat; a najwięcej przeciwników w grupie 18-29 lat.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski chce włączyć w granice miasta tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola. Propozycję prezydenta poparła uchwałą w listopadzie rada miasta.

Wiśniewski, pytany o frekwencję w konsultacjach dot. powiększenia Opola powiedział, że były to drugie w historii miasta konsultacje co do liczby osób, które wzięły w nich udział. Więcej osób wyraziło swoją opinię tylko w konsultacjach dot. planów budowy nowej przeprawy przez Odrę. Odbyły się one w Opolu w październiku ub. roku, równolegle z wyborami parlamentarnymi, w czym władze miasta upatrywały przyczyn dobrej frekwencji. Zagłosowało w nich wówczas 23,4 tys. osób.

"Świetnie byłoby powtórzyć ten wynik, ale takiej mobilizacji społecznej trudno było w tej chwili oczekiwać" - mówił w środę Wiśniewski uznając, że niespełna 6,9 tys. głosujących to wynik "zadowalający, aczkolwiek nie jest rewelacyjny". Dodał, że miasto celowo wsparło się badaniami TNS Polska, bo przypuszczano, że frekwencja w konsultacjach może nie być duża.

Prezydent Opola podkreślił jednak, iż "jest przekonany, że te wyniki konsultacji dają mandat społeczny do tego, aby prowadzić dalsze prace i starać się o powiększenie miasta". Poinformował, że skierował już pod obrady rady miasta projekt uchwały pozwalającej złożyć Opolu wniosek o zmianę granic miasta do wojewody, a potem rady ministrów. "Wniosek ten jest przygotowany; myślę, że będzie bardzo dobry merytorycznie. Czy zyska akceptację - nie wiem. To są rzeczy zależne od Rady Ministrów" - uznał Wiśniewski.

Propozycja prezydenta Opola dot. poszerzenia granic miasta wzbudziła sprzeciw sąsiednich gmin. Ich mieszkańcy organizowali protesty, pikiety, spotkania i blokady dróg. Kolejny taki protest zapowiedziano na czwartek w Opolu.

W każdej z pięciu gmin, których tereny miałyby być włączone do Opola, także odbyły się konsultacje. Przeciw włączeniu tych terenów do Opola we wszystkich pięciu gminach opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących; w powiecie opolskim przeciw było ponad 96 proc. głosujących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.