PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole, poszerzenie granic: W lutym i marcu konsultacje na temat granic

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 13:42
Opole, poszerzenie granic: W lutym i marcu konsultacje na temat granic
Po przeprowadzeniu konsultacji władze Opola zawnioskują - za pośrednictwem wojewody - o zmianę granic miasta do ministra ds. administracji publicznej (fot.opole.pl)

• W Opolu i pięciu sąsiednich gminach odbędą się konsultacje ws. poszerzenia granic miasta.
• Konsultacje prowadzone będą za pomocą ankiet - internetowo i w sposób tradycyjny.
• Wyniki badań miasto chce dołączyć do wniosku ws. poszerzenia granic.
W lutym i na początku marca w Opolu i pięciu sąsiednich gminach odbędą się konsultacje ws. poszerzenia granic Opola, o co zabiega miasto. Przeprowadzenie konsultacji jest niezbędne, by Opole mogło wnioskować o poszerzenie. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Władze Opola zapowiedziały, że w mieście konsultacje takie odbywać się będą w od 14 lutego do 6 marca. Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha mówił, że samorząd chciałby zainteresować konsultacjami jak największą liczbę mieszkańców, dlatego zaplanowano na ten cel aż trzy tygodnie.

Czytaj też: Wiśniewski: Powiększenie Opola korzystne dla miasta i regionu zagrożonego depopulacją

Sekretarz miasta Grzegorz Marcjasz wyjaśnił, że konsultacje prowadzone będą za pomocą ankiet - internetowo i w sposób tradycyjny. Papierowe ankiety i urny dostępne będą w budynkach jednostek miasta. Projekt ankiety zakłada, że uczestnicy konsultacji pytani będą osobno o każde z sołectw - lub części sołectw - które chciałoby włączyć w swoje granice Opole. Wypełniający ankiety będą mogli odpowiedzieć w stosunku do każdego terenu czy są "za", "przeciw" czy wstrzymują się od głosu. Wyniki konsultacji mają być znane po ok. tygodniu od ich zakończenia.

Czytaj też: Samorządy nie chcą poszerzenia granic Opola

Wiceprezydent Opola mówił, że przeprowadzenie konsultacji jest niezbędne do złożenia wniosku o powiększenie granic, ale - jak zaznaczył - ich wynik "nie przesądza" w sprawie.

Poza tym miasto - niezależnie od konsultacji - zamierza zlecić dwa badania ankietowe. Jedno badanie ma być przeprowadzone w Opolu i dotyczyć będzie oceny pomysłu powiększenia miasta, związanych z tym szans i zagrożeń. Ma je przeprowadzić firma zajmująca się przygotowywaniem profesjonalnych sondaży, wyłoniona przez miasto. Drugie badanie ma natomiast wykonać grupa kierowana przez ekspertów z Instytutu Śląskiego w Opolu. Ma ono być prowadzone w planowanych do przyłączenia sołectwach i także dotyczyć poszerzenia miasta, związanych z tym np. oczekiwań i obaw.

Wyniki tych badań miasto również chce dołączyć do wniosku ws. poszerzenia granic.

Z informacji przekazanych przez gminy lub zamieszczonych na ich stronach internetowych tych gmin wynika, że konsultacje takie w Dobrzeniu Wielkim potrwają od 10 do 24 lutego; w Komprachcicach od 13 do 17 lutego z wyłączeniem 14 lutego; a w Prószkowie od 8 do 22 lutego. W Turawie konsultacje planowane są na 15-28 lutego (ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada gminy 11 lutego). Nie jest jeszcze znany termin konsultacji w gm. Dąbrowa.

Zapowiadane przez gminy konsultacje to wynik propozycji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, zgodnie z którą Opole miałoby włączyć w swoje granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu Opole zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju miasta. Propozycję prezydenta poparła stosowną uchwałą w listopadzie rada miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.