PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Radni chcą odłączenia dzielnicy od miasta

  • aw/PAP    16 stycznia 2018 - 16:47
Opole: Radni chcą odłączenia dzielnicy od miasta
Opole funkcjonuje w rozszerzonych granicach od stycznia 2017 r. (fot.shutterstock.com)

Radni dzielnicy Czarnowąsy chcą konsultacji w sprawie powrotu tej części Opola do gminy Dobrzeń Wielki. Za konsultacjami zagłosowało 11 radnych, czterech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
  • Do 1 stycznia 2017 roku Czarnowąsy, jako odrębna miejscowość, były częścią gminy Dobrzeń Wielki.
  • Decyzją rządu, podobnie jak 11 innych sołectw leżących wokół stolicy regionu, zostały włączone w granice administracyjne Opola.
  • Po ponad roku funkcjonowania w granicach stolicy regionu radni tej dzielnicy chcą, by miasto przeprowadziło konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego powrotu Czarnowąs do Dobrzenia Wielkiego.

"Obietnice miasta nie zmieniają faktu, że mieszkańcy Czarnowąs są niezadowoleni ze sposobu, w jaki przyłączono nas do Opola. Dlatego rada dzielnicy podjęła uchwałę, w której uważamy za stosowne zasięgnięcie opinii Czarnowąs w sprawie ewentualnego odłączenia od Opola i powrotu do Dobrzenia Wielkiego" - powiedział przewodniczący Rady Dzielnicy Czarnowąsy Jan Zadworny.

Na powrót odłączonych miejscowości czekają władze Dobrzenia Wielkiego.

"Pod koniec ubiegłego roku rada naszej gminy podjęła uchwałę, która taki powrót umożliwia. Dotyczy to nie tylko Czarnowąs, ale i czterech innych miejscowości, które rok temu odłączono od nas decyzją rządu, wbrew opinii mieszkańców" - uważa wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel.

Zdaniem władz Opola, decyzja rady dzielnicy ma charakter czysto wyborczy.

"Nowy rok Rada Dzielnicy Czarnowąsy zaczynia nie od pomysłów na funkcjonowanie i rozwój swojej dzielnicy, tylko od powrotu do dawno już zamkniętego rozdziału, jakim jest kwestia zmiany granic miasta. Opole bardzo dobrze funkcjonuje w nowej rzeczywistości. Mieszkańcy dzielnicy aktywnie działają na rzecz rozwoju miasta, o czym świadczy m.in. duża liczba zgłoszeń zadań do Budżetu Obywatelskiego oraz budżetu miasta na ten rok" - podkreślił Piotr Letachowicz z biura prasowego urzędu miasta Opole.

Przedstawiciel prezydenta poinformował, że rada dzielnicy jest jednostką pomocniczą, jej uchwały maja charakter opiniodawczy i tym samym nie są wiążące dla Urzędu Miasta.

"W związku z tym, że mamy rok wyborczy, a inicjatywa ma charakter wyłącznie polityczny takie konsultacje na terenie Opola nie będą przeprowadzone" - powiedział Letachowicz. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • qwasyx, 2018-01-17 09:27:44

    A wy dziatki patrzcie i sie uczcie: ...""W związku z tym, że mamy rok wyborczy, a inicjatywa ma charakter wyłącznie polityczny takie konsultacje na terenie Opola nie będą przeprowadzone""... Tak sie robi polityke. Radni, czyli inaczej piszac przedstawiciele mieszkancow Czarnow...as moga... Brawo Panie Lechatowicz DOBRA ZMIANA  rozwiń