PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole szykuje się do obchodów 800-lecia

  • pt/pap    30 września 2016 - 16:34
Opole szykuje się do obchodów 800-lecia
Podczas jubileuszu samorząd chce zaprezentować bogatą historię i wielokulturowość jednego z najstarszych miast w Polsce (fot.opole.pl)

• Opolski samorząd uruchomił stronę internetową poświęconą obchodom 800-lecia miasta.
• Okrągłą rocznicę lokacji z 1217 r. opolanie zaczną oficjalnie świętować w sylwestra, jednak najważniejsze punkty programu obchodów jubileuszu są już znane.
Pierwszym akordem obchodów będzie sobotnia inscenizacja historyczna "Narodziny miasta". Zaplanowano inscenizację lokacji Opola przez księcia Kazimierza I Opolskiego, prezentację Aktu Lokacji i wystawę pergaminowych dokumentów księcia w Archiwum Państwowym, a także koncert muzyki dawnej ze średniowiecznym poczęstunkiem. Natomiast dzień przed imprezą udostępniono rocznicową witrynę w internecie, pod adresem www.opole800.pl.

"Uruchomiona strona internetowa zawiera program wydarzeń specjalnych, które odbędą się w 2017 roku; program będzie aktualizowany i poszerzany o kolejne działania. Dodatkowo internauci znajdą tam ciekawostki historyczne i biografie znanych Opolan, multimedia i zaproszenie do współpracy przy obchodach 800-lecia" - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak.

Podczas jubileuszu samorząd chce zaprezentować bogatą historię i wielokulturowość jednego z najstarszych miast w Polsce; przypomnieć, że Opole to miasto związane z rzeką Odrą i stolica polskiej piosenki. Zaplanowano m.in. koncerty muzyki z różnych epok, paradę historyczną oraz dużą konferencję naukową.

Oficjalną inauguracją obchodów będzie koncert podczas nocy sylwestrowej 2016/17. Na opolskim rynku wystąpi wtedy gwiazda polskiej sceny muzycznej w specjalnej oprawie z okazji 800-lecia.

Osiem koncertów na osiem wieków

W lutym w Opolu rozpocznie się cykl ośmiu otwartych koncertów na osiem wieków. Do września mieszkańcy będą mogli posłuchać muzyki z różnych okresów historycznych - od chorałów gregoriańskich po elektroniczne rytmy - w wyjątkowych miejscach. Także w lutym obędzie się wielki bal charytatywny na 350 osób oraz otwarcie wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej "Okrąglak", w której zostanie rozegrany ogólnopolski turniej sportowy.

W kolejnym miesiącu zbierze się 40-osobowe grono naukowców na międzynarodowej konferencji "Praca, Nauka, Cnota", poświęconej historii i wielokulturowości Opola. Jedną z nowości będzie kwietniowe Święto Wojciechowe poświęcone patronowi miasta. Przygotowano jarmark historyczny, spektakl plenerowy o św. Wojciechu, a także Wielki Test Wiedzy o Historii Opola.

W okresie wiosenno-letnim wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wieżę ratuszową. W majowy długi weekend do Opola zjadą rycerze z całej Europy, a podczas dni miasta w opolskim amfiteatrze odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy. Opolanie będą mogli wziąć również udział w widowisku plenerowym łączącym w sobie teatr, taniec, światło i muzykę.

W czerwcu w Opolu ma zagrać znana, międzynarodowa gwiazda. W lipcu nad Odrą zostanie wystawiony spektakl plenerowy ukazujący związki miasta z rzeką, w tym również tragiczną kartę historii - "powódź tysiąclecia" z 1997 r.

W sportowym duchu

Całe przyszłoroczne wakacje mają w Opolu upłynąć w sportowym duchu. Przygotowano m.in. zawody w powietrzu z udziałem kilkudziesięciu ekip baloniarskich, a także atrakcje dla fanów motoryzacji. Z 800-leciem miasta będzie także powiązany wrześniowy Jarmark Franciszkański. W Opolu odbędzie się jubileuszowa parada historyczna z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości.

W jubileuszowym roku lokalne władze chcą odtworzyć dawne obiekty architektoniczne. W mieście ponownie pojawi się m.in. posąg Junony - symbol opolskiego przemysłu cementowego - i fontanna końska, czyli zabytkowe poidło. Z okazji rocznicy przygotowano też program edukacyjny - gotowe scenariusze lekcji dla opolskich szkół.

Samo miasto z okazji jubileuszu zostanie specjalnie przystrojone - na masztach i latarniach pojawią się miejskie flagi, na rynku stanie specjalna brama jubileuszowa. W mieście pojawią się też banery w archiwalnymi fotografiami Opola. 800-lecie stolicy regionu zakończy zabawa sylwestrowa 2017/18.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.